ycipk-4cflr5

Prymas Polski dla niemieckiego dziennika: w Kościele potrzebna jest nowa mentalność

Prymas Wojciech Polak w rozmowie z "Sueddeutsche Zeitung” przyznał, że polski Kościół w działaniach wobec przypadków pedofilii paraliżuje kultura dyskrecji. I zaproponował powołanie komisji, która rozwiąże spór o ks. Henryka Jankowskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prymas polski abp Wojciech Polak twierdzi, że niektórzy polscy biskupi stale proszą o wybaczenie ws. pedofilii
Prymas polski abp Wojciech Polak twierdzi, że niektórzy polscy biskupi stale proszą o wybaczenie ws. pedofilii (PAP, Fot: Jakub Kaczmarczyk)
ycipk-4cflr5

"Potrzebna jest nowa mentalność. W Kościele mamy do czynienia z silną, paraliżującą kulturą całkowitej dyskrecji. Trzeba dodać, że wzrastaliśmy w czasach represyjnego systemu komunistycznego, gdy Kościół utrzymywał wiele spraw w tajemnicy.

Po 2001 roku wielu biskupów nie mogło pozbyć się dawnego lęku przed ujawnieniem. Informacje o seksualnym wykorzystaniu nadchodziły bardzo późno, od 2010, 2012 roku. Co nie oznacza, że wcześniej nie było przypadków molestowania. Musimy teraz nie tylko przeprosić, lecz także wysłuchać ofiar, aby zmienić mentalność” - powiedział prymas Polski Wojciech Polak w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Sueddeutsche Zeitung”.

ycipk-4cflr5

Prymas przyznał, że opublikowany przez polski Kościół 7-stronnicowy raport o molestowaniu jest zbyt krótki. Jak wyjaśnił, jego celem było jak najszybsze ujawnienie skali tego zjawiska. "Z okresu sprzed 1990 roku często nie istnieją żadne dokumenty, gdyż w czasach komunistycznych, inaczej niż na Zachodzie, starano się nie zostawiać pisemnych dowodów” - tłumaczył Polak.

Zobacz także: Andrzej Duda w ogniu krytyki za wpis o Notre Dame. Jarosław Gowin tłumaczy słowa prezydenta

Wierzchołek góry lodowej

ycipk-4cflr5

Prymas podkreślił, że w swojej diecezji apelował do wszystkich ofiar, niezależnie od tego, kiedy zostali skrzywdzeni, o zwrócenie się do niego, a tym, którzy odpowiedzieli na apel, dziękował za odwagę.

Polak przypomniał, że 382 przypadki molestowania to sprawy z lat 1990-2018, które zostały zgłoszone. "Jestem przekonany, że nie wszystkie ofiary zostały uwzględnione – to jest dla nas zadanie (na przyszłość)” – powiedział.

Prymas Polski nie chciał komentować wypowiedzi innych hierarchów, którzy krytykowali zarzuty jako próbę podkopywania autorytetu Kościoła. "Ja powiedziałem w marcu, że molestowanie jest wielkim bólem i hańbą dla Kościoła” – podkreślił. Zaprzeczył, jakoby był w swojej postawie osamotniony w Polsce. "Kilku polskich biskupów prosi stale o wybaczenie” - dodał.

ycipk-4cflr5

Kluczowa wizyta z Watykanu

Polak zapowiedział, że w połowie czerwca do Polski przyjedzie arcybiskup Charles Scicluna – odpowiedzialny za walkę z molestowaniem seksualnym zastępca przewodniczącego kongregacji do spraw wiary. To będzie kluczowy moment – podkreślił.

W sprawie oceny postaci księdza Henryka Jankowskiego, Polak zaproponował powołanie wspólnej komisji złożonej z przedstawicieli Kościoła, władz państwowych i historyków.

Zdaniem prymasa, nadużycie władzy sprawowanej przez księdza w parafii nad wiernymi jest jedną z przyczyn molestowania seksualnego dzieci, lecz nie jedyną. "Brak seksualnej dojrzałości i brak zdolności oceny (swojego postępowania) są kolejnymi przyczynami. Musimy zwrócić znacznie większą uwagę na ten problem w kształceniu tych, którzy chcą zostać księżmi, musimy zajmować się ich seksualną dojrzałością. To bardzo ważne” – powiedział prymas Polak w rozmowie z "Sueddeutsche Zeitung”.

ycipk-4cflr5

Źródło: Jacek Lepiarz dla "Deutsche Welle"

Przeczytaj też: SZ o ofiarach molestowania seksualnego w Polsce
Komentarz: Koniec kościelnej obłudy i nieśmiały początek

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4cflr5

ycipk-4cflr5
ycipk-4cflr5