Trwa ładowanie...
d41kaab

Prymas Polak: Pracujemy nad powołaniem funduszu solidarnościowego dla ofiar

Abp Wojciech Polak zapowiedział powstanie funduszu solidarnościowego dla ofiar wykorzystywania seksualnego w polskim Kościele. - Obecnie jesteśmy na etapie tworzenia statutu. Powołałem do tego prawników, aby stworzyli taki dokument - przyznał w rozmowie z TVN24 Prymas Polski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prymas Polski abp Wojciech Polak zapowiada powołanie funduszu solidarnościowego dla ofiar molestowania seksualnego
Prymas Polski abp Wojciech Polak zapowiada powołanie funduszu solidarnościowego dla ofiar molestowania seksualnego (PAP, Fot: Paweł Jaskółka)
d41kaab

Abp Polak przewiduje, że powstanie statutu to "kwestia miesięcy, a nie lat". - Taki pomysł padł na ostatniej Stałej Radzie Konferencji Episkopatu Polski (...) mam nadzieję, że dokument zostanie przedstawiony biskupom już w sierpniu - zapowiedział Prymas Polski.

Według duchownego należy rozróżnić słowa "fundusz solidarnościowy dla ofiar" a "odszkodowanie". - Mówimy o takim funduszu, gdy osoba skrzywdzona jest już po wyroku, ale nadal potrzebna jest jej terapia, leki. Ogólna pomoc życiowa - mówił w rozmowie z TVN24 abp Polak.

d41kaab

"To nie jest ręka podniesiona na Kościół"

Prymas Polski był pytany także o bieżące sprawy polityczne, w szczególności o słowa Jarosława Kaczyńskiego dot. polskiego Kościoła. - Nie będę komentował wypowiedzi lidera partii rządzącej, ale ja nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół - wyznał szczerze abp Wojciech Polak. Duchowny przyznał, że zawsze w takich sytuacjach "Kościół staje się instrumentem gry politycznej".

Metropolita gnieźnieński zdecydowanie potępił także zaangażowanie niektórych parafii podczas trwającej kampanii do Parlamentu Europejskiego.

- Trzeba to wyraźnie powiedzieć: to [działanie - przyp. red.] nie jest zgodne z myślą Kościoła - stwierdził. Wyraził nadzieję, że swoim zachowaniem "pokazuje iż nie popiera żadnej partii".

d41kaab

Wielki sukces "Tylko nie mów nikomu"

Zapowiedź powstania kościelnego funduszu pada w momencie, gdy wspólnota zmaga się z wielkim kryzysem. Temat kościelnej pedofilii jest szeroko dyskutowany od soboty - wtedy miała miejsce premiera dokumentu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu". Ujawnia on przypadki wykorzystywania seksualnego nieletnich przez polskich księży oraz ukrywania tych przestępstw przez władze kościelne. W dokumencie wystąpiły ofiary duchownych.

Zobacz także: Sekielski: ofiary rozklejały się na planie. Wszystko poprzedzały godziny rozmów

W ciągu niecałego tygodnia, dokument udostępniony bezpłatnie na YouTubie, obejrzało ponad 16 mln użytkowników. Film zmusił do reakcji przywódców polskiego Kościoła i liderów największych partii politycznych.

d41kaab

"Tylko nie mów nikomu" w Telewizji WP

Film Tomasza i Marka Sekielskich o pedofilii w polskim Kościele premierowo pokaże Telewizja WP. Pierwsza emisja w czwartek, 16 maja, o godzinie 23.00. Kolejne w piątek i niedzielę.

Telewizja WP jest dostępna naziemnie na ósmym multipleksie (MUX8), na platformie NC+ (kanał: 73) oraz w kablówkach, m.in.: UPC (kanał 116/158), Vectra (128), Multimedia (38), Netia (30), Inea (28), Toya (25) i wielu innych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: TVN24

d41kaab

Podziel się opinią

Share
d41kaab
d41kaab
Więcej tematów