Qaqwqwrqw

Pruchnik. MSZ Izraela zabiera głos w sprawie "sądu nad Judaszem"

Izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych wyraziło ubolewanie z powodu "antysemickiego zajścia" w Pruchniku (woj. podkarpackie). Resort zwrócił także uwagę na reakcję Kościoła oraz polskich władz. W Wielki Piątek mieszkańcy dokonali symbolicznego linczu na kukle przypominającą Judasza - apostoła który zdradził Jezusa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pruchnik. Tradycja "sądu nad Judaszem" sięga XVIII w., lecz przed kilku laty została zarzucona
Pruchnik. Tradycja "sądu nad Judaszem" sięga XVIII w., lecz przed kilku laty została zarzucona (East News, Fot: BEATA OLEJARKA)
Qaqwqwrqw

- Ubolewamy nad antysemickim incydentem we wsi Pruchnik podczas Wielkanocy, ale jesteśmy zbudowani stanowczą reakcją polskiego Kościoła, władz i wysokich urzędników polskiego rządu - stwierdził izraelski resort spraw zagranicznych.

Pełne oświadczenie opublikowano w środę. w dzienniku "Times of Israel". Gazeta dodała, że polski Kościół potępił wydarzenia w Pruchniku, a sprawą zajęła się prokuratura w Jarosławiu.

Qaqwqwrqw

Wielkanocny rytuał

Kukłę powieszono z czwartku na piątek przy ul. Jana Pawła II w Pruchniku. Następnego dnia przeniesiono ją w pobliże kościoła, gdzie doszło do "sądu nad Judaszem". Rytuał polegał na uderzaniu kijem za każdego srebrnika, którego Judasz otrzymał za wydanie Chrystusa. W sumie było ich 30. W biciu kukły mężczyzny z pejsami uczestniczyły dzieci zachęcane przez dorosłych.

Zobacz także: Władysław Teofil Bartoszewski nawiązuje do słów jego ojca: mamy obecnie całą armię „dyplomatołków”

Qaqwqwrqw

Później kukłę przeniesiono w pobliże rzeki, odcięto głowę i wrzucono do wody. Jeden z mężczyzn, który prawdopodobnie był organizatorem wydarzenia, głowę kukły spakował do czarnej torby.

Po publikacji w mediach, głos zabrał burmistrz Pruchnika. Wacław Szkoła poinformował, że "nikt w Urzędzie Miejskim nie organizował wydarzenia ani nie wydawał zgody na jego przeprowadzenie". - W przeszłości odbywał się taki "Sąd", jednak kilkanaście lat temu został zaniechany. W obecnych czasach, gdy próbuje się przypisać Polakom zbrodnie dokonane przez okupantów podczas II wojny światowej, podobne inscenizacje mogą zostać wykorzystane przez wrogów naszej Ojczyzny jako przykłady rzekomego antysemityzmu Polaków - dodał Szkoła.

Podkarpackie wydarzenia skrytykowała Konferencja Episkopatu Polski w specjalnym oświadczeniu, a także Światowy Kongres Żydów, oraz liczni komentatorzy i politycy.

Qaqwqwrqw

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Polsat News

Polub WP Wiadomości
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw