Trwa ładowanie...

Pruchnik. MSZ Izraela zabiera głos w sprawie "sądu nad Judaszem"

Izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych wyraziło ubolewanie z powodu "antysemickiego zajścia" w Pruchniku (woj. podkarpackie). Resort zwrócił także uwagę na reakcję Kościoła oraz polskich władz. W Wielki Piątek mieszkańcy dokonali symbolicznego linczu na kukle przypominającą Judasza - apostoła który zdradził Jezusa.

Pruchnik. MSZ Izraela zabiera głos w sprawie "sądu nad Judaszem"Źródło: East News, fot: BEATA OLEJARKA
d2n2dfr
d2n2dfr

- Ubolewamy nad antysemickim incydentem we wsi Pruchnik podczas Wielkanocy, ale jesteśmy zbudowani stanowczą reakcją polskiego Kościoła, władz i wysokich urzędników polskiego rządu - stwierdził izraelski resort spraw zagranicznych.

Pełne oświadczenie opublikowano w środę. w dzienniku "Times of Israel". Gazeta dodała, że polski Kościół potępił wydarzenia w Pruchniku, a sprawą zajęła się prokuratura w Jarosławiu.

Wielkanocny rytuał

Kukłę powieszono z czwartku na piątek przy ul. Jana Pawła II w Pruchniku. Następnego dnia przeniesiono ją w pobliże kościoła, gdzie doszło do "sądu nad Judaszem". Rytuał polegał na uderzaniu kijem za każdego srebrnika, którego Judasz otrzymał za wydanie Chrystusa. W sumie było ich 30. W biciu kukły mężczyzny z pejsami uczestniczyły dzieci zachęcane przez dorosłych.

Zobacz także: Władysław Teofil Bartoszewski nawiązuje do słów jego ojca: mamy obecnie całą armię „dyplomatołków”

Później kukłę przeniesiono w pobliże rzeki, odcięto głowę i wrzucono do wody. Jeden z mężczyzn, który prawdopodobnie był organizatorem wydarzenia, głowę kukły spakował do czarnej torby.

Po publikacji w mediach, głos zabrał burmistrz Pruchnika. Wacław Szkoła poinformował, że "nikt w Urzędzie Miejskim nie organizował wydarzenia ani nie wydawał zgody na jego przeprowadzenie". - W przeszłości odbywał się taki "Sąd", jednak kilkanaście lat temu został zaniechany. W obecnych czasach, gdy próbuje się przypisać Polakom zbrodnie dokonane przez okupantów podczas II wojny światowej, podobne inscenizacje mogą zostać wykorzystane przez wrogów naszej Ojczyzny jako przykłady rzekomego antysemityzmu Polaków - dodał Szkoła.

Podkarpackie wydarzenia skrytykowała Konferencja Episkopatu Polski w specjalnym oświadczeniu, a także Światowy Kongres Żydów, oraz liczni komentatorzy i politycy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Polsat News

d2n2dfr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n2dfr
Więcej tematów