PolskaProtesty sędziów w całej Polsce. Solidaryzują się z koleżanką

Protesty sędziów w całej Polsce. Solidaryzują się z koleżanką

Sędzia Alina Czubieniak z Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim uchyliła areszt upośledzonemu 19-latkowi oskarżonemu o napastowanie nieletniej. Za ten wyrok Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego ukarała ją upomnieniem. Decyzja spotkała się ze sprzeciwem środowiska sędziowskiego.

Protesty sędziów w całej Polsce. Solidaryzują się z koleżanką
Źródło zdjęć: © WP.PL | Arkadiusz Jastrzębski

Jak tłumaczyła sędzia Czubieniak, podjęła taką decyzję, bo mężczyzna był analfabetą, nie miał też obrońcy ani w prokuraturze, ani w sądzie I instancji. Później - ze względu na jego niepełnosprawność intelektualną - postępowanie umorzono, a mężczyznę skierowano na terapię.

Decyzja nie spodobała się Izbie Dyscyplinarnej SN, która ukarała sędzię upomnieniem. To wywołało sprzeciw sędziów, którzy zorganizowali pikiety w geście solidarności z Aliną Czubieniak. Protesty odbyły się m.in. w Olsztynie, Słupsku (na zdjęciu) i Toruniu. Na transparentach widniały hasła "Solidarni z sędzią Aliną Czubieniak" i "Nie damy się zastraszyć".

Poza decyzją Dyscyplinarnej Izby Sądu Najwyższego, wątpliwości budził również przebieg posiedzenia. Sprawą Czubieniak mieli zajmować się notariusz, radca prawny oraz ławnik. Gorzowska sędzia orzeka w sprawach karnych i ma 35-letni staż pracy.

KRS wciąż nie podjęła wiążącej decyzji ws. ukarania sędzi Czubieniak. Jak powiedział na poniedziałkowym briefingu prasowym rzecznik KRS sędzia Maciej Mitera, gdy tylko Rada zapozna się z uzasadnieniem wydanego orzeczenia, "rozważy możliwość złożenia odwołania" w sprawie dyscyplinarnej.

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"

Zobacz także: Protest nauczycieli w Sopocie. Relacja reporterki WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (274)