Trwa ładowanie...

Protest rolników. Konsul we Lwowie przeprasza Ukraińców

Konsul generalna w Lwowie przeprasza Ukraińców za protest rolników. "Prawdziwy Polak nigdy nie zadałby ciosu w plecy walczącym o wolność sąsiadom. Nie chodzi o postulaty, chodzi o formę protestu. Hańba i wstyd" - napisała Eliza Dzwonkiewicz.

Protest w MedyceProtest w MedyceŹródło: PAP, fot: PAP/Darek Delmanowicz
d3yg1lm
d3yg1lm

Podczas wtorkowego protestu rolników doszło do szeregu incydentów. W Medyce manifestujący wysypali zboże z ukraińskich pociągów. Z kolei w Gorzyczkach na jednym z ciągników zawieszono transparent z postulatem skierowanym do Władimira Putina, aby "zrobił porządek" z Ukrainą, Brukselą i polskim rządem.

Do protestu odniosła się konsul generalna Polski we Lwowie Edyta Dzwonkiewicz.

"Nie mogę już dłużej milczeć. Z miłości do własnej Ojczyzny. Nie mogę udawać, że nie widzę tych hańbiących Polskę działań na granicy polsko-ukraińskiej. Przepraszam Was drodzy ukraińscy Przyjaciele. To co się dzieje, nie może być dziełem moich Rodaków" - stwierdziła Eliza Dzwonkiewicz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rolnicy nie kryją wzburzenia. "Niedługo będziemy jeść trawę"

Dyplomatka stwierdziła, że gdy dowiedziała się, że podczas Powstania Warszawskiego Rosjanie nie zgodzili są na śródlądowanie samolotów alianckich, "myślała, że tak haniebnie mogą się zachować tylko ruscy".

d3yg1lm

"Ostatecznie pomoc, która była przeznaczona dla Powstańców, była zrzucana z tych samolotów wcześniej na przedpolach Warszawy, zupełnie przypadkowo i trafiała w ręce niemieckie. Byłam wówczas, jako nastolatka przekonana, że tylko ruscy mogą spokojnie patrzeć jak inny naród się wykrwawia…. że my, Polacy nigdy byśmy czegoś podobnego nie zrobili" - napisała.

"A dzisiaj co robią 'polscy' rolnicy i przewoźnicy? Nie wierzę, że to Polacy…. Prawdziwy Polak nigdy nie zadałby ciosu w plecy walczącym o wolność sąsiadom. Nie chodzi o postulaty, chodzi o formę protestu. Hańba i wstyd" - napisała, dodając, że "przeprasza walczącą Ukrainę".

Do swojego wpisu zamieściła także obraz. "Ten obraz podarowała mi młoda ukraińska malarka z wdzięczności za okazaną Ukraińcom przez Polaków pomoc po wybuchu pełnowymiarowej wojny wywołanej przez RU. Obraz przedstawia siostry Polskę i Ukrainę w czułym objęciu. Dlaczego to wszystko niszczymy?" - napisała Dzwonkiewicz.

Protest rolników

Rolnicy od kilku dni blokują część dróg krajowych, tras szybkiego ruchu autostrad oraz przejścia graniczne z Ukrainą.

d3yg1lm

Manifestujący chcą, by rząd wycofał się z europejskiego Zielonego Ładu, który ich zdaniem uderza w rolnictwo. Oprócz tego domagają się ograniczenia importu ukraińskich płodów rolnych.

Czytaj więcej:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3yg1lm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3yg1lm
Więcej tematów