Protest rolników. Jednoznaczne zdanie Polaków
Przez kraj przetacza się fala rolniczych protestów. Rolnicy blokowali miasta i trasy w całej Polsce. We wtorek zorganizowali także "Marsz Gwiaździsty" w Warszawie, który jest kumulacją ostatnich demonstracji. Co na ten temat myślą Polacy? Wyniki są jednoznaczne.
We wtorek w Warszawie odbywa się "Marsz Gwiaździsty", który jest kulminacją protestów rolników. Domagają się oni przede wszystkim uregulowania kwestii importu ukraińskich produktów i zablokowania unijnego Zielonego Ładu.
- Chcemy wywołać reakcję rządu Donalda Tuska, który nie podejmuje konkretnych działań w sprawie importu zboża z Ukrainy oraz planów wdrożenia Zielonego Ładu. Zostaliśmy zmuszeni do zablokowania Warszawy. Marsz odbywający się we wtorek to tylko ostrzeżenie. 6-7 marca też odwiedzimy stolicę i będzie znacznie gorzej - mówił nam Emil Lemański, rolnik z organizacji Rola Wielkopolski, organizator warszawskiego marszu.
W badaniu United Surveys dla Wirtualnej Polski zapytaliśmy o to, czy Polacy popierają rolnicze protesty. Pytanie brzmiało: "Czy popiera Pan/Pani mające obecnie miejsce w Polsce protesty rolników?".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Incydent na proteście rolników w Warszawie. Podpalili kamizelki i odpalili race
Wyniki sondażu są jednoznaczne. 52 proc. ankietowanych wskazało, że "zdecydowanie" popiera postulaty rolników. Kolejne 23,9 proc. wybrało odpowiedź: "raczej popieram". Tak więc zdecydowana większość respondentów popiera działania rolników.
14,5 proc. badanych "raczej" nie popiera protestów. Z kolei 4 proc. "zdecydowanie" nie popiera działań rolników. Natomiast 5,9 proc. ankietowanych "nie ma zdania" na ten temat.
Najniższe poparcie w średnich miastach
A jak wygląda wsparcie dla rolników ze strony Polaków, biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania respondentów?
Największym poparciem - co nie jest zaskoczeniem - rolnicze protesty cieszą się wśród mieszkańców małych miast do 50 tys. mieszkańców. "Zdecydowane tak" dla rolników wyraziło tam 53 proc. mieszkańców.
Co ciekawe, rolnicy mogą liczyć na większą sympatię mieszkańców dużych miast (powyżej 250 tys. mieszkańców) niż średnich (od 50 do 250 tys. mieszkańców). Odpowiednio to 43 proc. do 35 proc. poparcia dla postulatów rolników.
A jak kształtuje się poparcie dla rolniczej sprawy wśród wyborców poszczególnych ugrupowań?
Protesty cieszą się największym poparciem wśród wyborców PiS. 89 proc. z nich wybrało odpowiedź "zdecydowanie tak". Na drugim biegunie są natomiast wyborcy KO. Jedynie 18 proc. z nich "zdecydowanie" popiera rolnicze akcje.
"Zdecydowane" poparcie dla rolników wyraża także większość wyborców Lewicy i Konfederacji - odpowiednio 55 proc. i 66 proc.
Natomiast wyborcy Trzeciej Drogi - a więc także i PSL - nie są już tak entuzjastycznie nastawieni do rolniczych protestów. Jedynie 26 proc. z nich wybrało odpowiedź "zdecydowanie tak". 45 proc. wskazało natomiast "raczej tak". "Raczej nie" i "zdecydowanie nie" odpowiedziało łącznie 20 proc. sympatyków Trzeciej Drogi.
Badanie przeprowadzone przez United Surveys dla Wirtualnej Polski w dniach 23-25 lutego 2024 roku metodą mieszaną CATI i CAWI na grupie 1000 ankietowanych.