Protest przeciwko łamaniu praw ojców przed Pałacem Prezydenckim
Zwrócenie uwagi na dyskryminowanie ojców przez sądy rodzinne miał na celu protest przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. W zorganizowanej w Dniu Ojca pikiecie, pod hasłem "Oddajcie nam nasze dzieci", uczestniczyło kilkadziesiąt osób.
Przedstawiciele stowarzyszenia "DzielnyTata.pl" postulowali m.in. o stosowanie opieki naprzemiennej zamiast ustalania miejsca zamieszkania dziecka przy jednym z rodziców - najczęściej matce. Podkreślali także, że nie chcą jedynie kontaktować się ze swoimi dziećmi, ale brać udział w ich wychowywaniu.
Organizator protestu Michał Fabisiak za stowarzyszenia "DzielnyTata.pl" powiedział, że w tej sprawie ojcowie zgłaszają się do różnych instytucji, urzędów i polityków, w tym do prezydenta Bronisława Komorowskiego.
- Nie możemy widywać swoich dzieci, które zostały nam zabrane przez nasze żony albo partnerki. Nie możemy się widywać z naszymi dziećmi dlatego, że sądy odbierają nam prawa rodzicielskie - powiedział Fabisiak.
Niektóre z protestujących osób ubrane były w koszulki z hasłem: "Stop dyskryminacji ojców" i trzymały plakaty, na których było napisane: "Sądy pomagają wychowywać w nienawiści", "Panie prezydencie chroń dzieci przed brutalnością rozwodu". Wznoszono okrzyki: "Nasze dzieci to nie śmieci, niech prezydent tu przyleci", "Matka dziecko przetrzymuje, ojciec tylko sponsoruje".
W marcu pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz informowała, że doszło do pierwszego z cyklu spotkań z grupą ojców, którzy czują się dyskryminowani i ograniczeni w pełnym realizowaniu swoich rodzicielskich obowiązków. Dodała, że chodzi m.in. o niewłaściwe respektowanie w praktyce decyzji sądów dotyczących opieki nad dziećmi. Dodała, że podczas dyskusji został zgłoszony problem ulepszenia mechanizmu mediacji w takich sprawach.
Z kolei w lipcu 2012 roku propozycje zmian prawnych, które miałyby zapobiegać dyskryminacji ojców w postępowaniach sądów rodzinnych, były tematem spotkania ówczesnego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina z przedstawicielami Forum Matek Przeciw Dyskryminacji Ojców. Zrzesza ono matki ojców, którym sądy nie przyznały opieki nad dzieckiem.
Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, iż w sprawach o rozwód i separację w 2009 r. sądy wydały 40 973 orzeczeń. Władza rodzicielska obojgu rodzicom została powierzona w 17 040 sprawach, matce - w 21 556, a ojcu - w 1544 sprawach. W 2010 r. zapadło 37 915 rozstrzygnięć; wykonywanie władzy rodzicielskiej powierzono obojgu rodzicom w 13 871 sprawach, matce - w 21 714, zaś ojcu - w 1562. Z kolei w 2011 r. wydano 39 288 orzeczeń; obojgu rodzicom powierzono władzę rodzicielską w 13 297 sprawach, matce - w 23 553 sprawach, a ojcu - w 1674.