Protest ofiar błędów lekarskich przed Sejmem
Elżbieta Jaremkiewicz ze zdjęciem córki, która jej zdaniem zmarła w wyniku błędów popełnionych przez lekarzy (PAP/Tomasz Gzell)
Kilkadziesiąt osób protestuje w środę przed Sejmem przeciwko łamaniu praw pacjenta. Protestujący to głównie osoby poszkodowane w wyniku błędów lekarskich, których skargi pozostały bez echa. Protest zorganizowało Stowarzyszenie Pacjentów Primum Non Nocere, do którego rocznie wpływa ok. 1500 skarg od pacjentów bądź ich rodzin, nie licząc telefonów.
22.05.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Ludzie są w sytuacji beznadziejnej, sprawy cywilne ciągną się nawet do 10 lat, prokuratura umarza sprawy, tuszuje się błędy lekarskie - mówił szef Stowarzyszenia Adam Sandauer. Według niego, co roku na skutek błędów lekarskich umiera od kilku do kilkudziesięciu tysięcy ludzi. O problemach z dochodzeniem praw przed wymiarem sprawiedliwości mówili sami protestujący.
Zdesperowani zwracali się do dziennikarzy o nagłośnienie swoich problemów. Jest skandalem, żeby ofiary dowodziły przez kilka lat, że są ofiarami nie otrzymując w międzyczasie żadnej pomocy - mówił Sandauer. Właśnie dlatego Stowarzyszenie domaga się m.in. wprowadzenia obowiązkowych ubezpieczeń od złych następstw leczenia bez dochodzenia winy lekarza.
Stowarzyszenie chce też utworzenia instytucji Rzecznika Pacjenta powoływanego przez Sejm. Rzecznicy powoływani przez kasy chorych - argumentuje Sandauer - nie mają możliwości samodzielnej działalności.
Swoje postulaty Sandauer zamierza przekazać jeszcze w środę wicemarszałkowi Sejmu Tomaszowi Nałęczowi. Do protestujących wyszło kilku posłów z różnych ugrupowań. Protestujący zapalają znicze ku pamięci zmarłych, z apelem o pomoc dla żyjących w cierpieniu poszkodowanych, ku przestrodze tych, którzy mniemają, iż wypadki medyczne czy błędy lekarskie ich nie dotyczą.(aka)