Trwa ładowanie...
d1z29ph
09-12-2008 14:50

"Propozycje SdPl i Dorna to powielanie starych rozwiązań"

- Propozycje posłów koła SdPl-Nowa Lewica i
Ludwika Dorna, przedstawione przez nich w projekcie
ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, to powielanie starych i
nieskutecznych rozwiązań - ocenił rzecznik Ministerstwa Zdrowia
Jakub Gołąb.

d1z29ph
d1z29ph

Projekt przygotowany przez Marka Balickiego i Dorna został we wtorek złożony w Sejmie. Projekt zakłada dobrowolność przekształcenia szpitali w spółki kapitałowe oraz pozostawienie samorządom większości ich udziałów. Przewiduje też, iż spółki zarządzające szpitalami będą działać na zasadzie non-profit.

Autorzy projektu, pod którym podpisali się posłowie kół: SdPl-Nowa Lewica i Demokratycznego Koła Poselskiego oraz kilku posłów niezrzeszonych chcą, by szpitale mogły przekształcać się w spółki użyteczności publicznej.

Balicki mówił w poniedziałek, że "projekt może pomóc znaleźć wyjście z pata, z którym mamy do czynienia po zawetowaniu przez prezydenta trzech ustaw zdrowotnych PO".

- Pan Balicki był ministrem zdrowia, a pan Dorn marszałkiem Sejmu; panowie mieli czas na zgłaszanie projektów. Propozycje, które teraz przedstawiają są powielaniem starych i nieskutecznych rozwiązań, które nie przyniosły żadnego efektu. W naszej ocenie, jedynym sposobem na poprawę funkcjonowania szpitali jest ich przekształcenie w spółki prawa handlowego i przekazanie całości kapitału samorządom - podkreślił Gołąb.

d1z29ph

- Proponowaliśmy kompromis podczas prac parlamentarnych nad ustawami przyjmując poprawki lewicy. Jeśli Balicki i Dorn chcą teraz kompromisu, niech poprą wniosek o odrzucenie weta prezydenta - dodał rzecznik resortu zdrowia. Zaznaczył jednocześnie, że MZ wstrzymuje się ze szczegółowym komentarzem projektu do momentu zapoznania się z jego treścią.

Wiceprzewodnicząca klubu PO Elżbieta Łukacijewska powiedziała, że jej partia jest gotowa "rozmawiać o każdym projekcie ustawy". - Wielokrotnie podczas prac nad ustawami zdrowotnymi proponowaliśmy rozmowy i wspólne wypracowanie rozwiązań, ale opozycja chciała, żeby nasze projekty w całości zastąpić ich pomysłami. Nie wiem na ile oni na dzień dzisiejszy byliby skłonni przyjąć nasze propozycje, kompromis musi być w dwie strony - podkreśliła Łukacijewska, która zasiada w sejmowej komisji zdrowia.

- Uważamy, że wszystkie szpitale powinny zostać przekształcone, gdyż w innym przypadku będziemy mieli do czynienia z placówkami, które po przekształceniu zaczną dobrze funkcjonować, będą rentowne, a z drugiej strony będą takie, które nadal są zadłużone i oczekując na garnuszek państwa strasząc strajkami. Poza tym, ani pan Balicki, ani pan Dorn nie są już członkami sejmowej komisji zdrowia, ponieważ sami z niej wystąpili. Żeby pracować nad ustawami zdrowotnymi, trzeba być w komisji zdrowia - dodała wiceprzewodnicząca PO.

Przewodniczący komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS) mówił w poniedziałek, iż jego klub rozważa poparcie projektu Balickiego i Dorna. - Nie wykluczam, że zyska on naszą aprobatę. Jeszcze się z nim nie zapoznałem, ale znam założenia. Na razie nie ma decyzji w sprawie ewentualnego poparcia - zaznaczył Piecha.

d1z29ph

Założenia przedstawione w projekcie zgłoszonym przez SdPl-Nowa Lewica i Dorna popierają prawie wszystkie związki zawodowe i samorządy działające w służbie zdrowia. Ich przedstawiciele wyrażali to wielokrotnie podczas prac parlamentarnych nad pakietem ustaw zdrowotnych PO.

Przeciwny rozwiązaniu, by spółki zarządzające szpitalami funkcjonowały na zasadzie non-profit jest Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. W ocenie jego przewodniczącego Krzysztofa Bukiela, zadaniem spółki jest wypracowywanie zysków, a działalność non-profit to uniemożliwia, stąd nie będzie chętnych do zarządzania szpitalami.

Prezydent Lech Kaczyński zawetował w listopadzie trzy z sześciu ustaw zdrowotnych: o zoz-ach (która dotyczyła przekształcania szpitali w spółki prawa handlowego), o pracownikach zoz-ów oraz ustawę wprowadzającą reformę służby zdrowia.

d1z29ph

W odpowiedzi Ministerstwo Zdrowia zaprezentowało rządowy program, który ma umożliwić skuteczną pomoc i restrukturyzację szpitali.

Sejm ma zająć się wetem prezydenta w przyszłym tygodniu.

Poparcie weta do ustaw zdrowotnych zapowiedział szef SLD Grzegorz Napieralski. Za poparciem weta opowiedzieć ma się także koło SdPl-Nowa Lewica. Posłów tego koła zobowiązał do tego Zarząd Krajowy SdPl.

Zgodnie z ustawą o zoz-ach, szpitale byłyby obligatoryjnie przekształcane w spółki kapitałowe działające w oparciu o prawo handlowe. Samorządy miały otrzymać 100% kapitału zakładowego, którym mogłyby dysponować. To one podejmowałyby decyzje o ewentualnej sprzedaży udziałów. Taki zapis dawał samorządom możliwość całkowitego wyzbycia się kapitału zoz-ów, ale także zachowania całości lub większości udziałów.

d1z29ph
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1z29ph
Więcej tematów