Tematy zastępcze
W czasie gdy ulicami polskich miast jeździły czołgi, najważniejsze punkty dużych miast były obstawione przez wojsko, a milicja strzelała do protestujących, "Dziennik Telewizyjny" informował w pierwszej kolejności o rosnącej produkcji kombajnów węglowych, rozładunku towarów ze Związku Radzieckiego oraz o zebraniu komitetu wojewódzkiego partii w Gdańsku.
21 grudnia 1981 r. wyemitowano reportaż o odśnieżaniu Ursynowa. Pokazano w nim komisarza wojskowego interweniującego w sprawie nieodśnieżonego osiedla. - Przyjechaliśmy dzisiaj, żeby sprawdzić, jak wygląda sprawa odśnieżania osiedla Ursynów. Z tego co zaobserwowaliśmy, jednak jest nie tak jak wszyscy by sobie wyobrażali właściwe odśnieżanie. Dlaczego jest taki stan rzeczy? - pyta mjr Wojciech Czerski. Prezes spółdzielni tłumaczy się, a oficer naciska, aby bardziej zaangażować się w odśnieżanie. - Niech pan zobaczy, kobiety z wózkami nie mogą przejechać - mówi żołnierz.
- Sądzę że w ciągu dzisiejszego i jutrzejszego dnia wszystkie ciągi pieszo-jezdne będą oczyszczone - mówi prezes spółdzielni. - Ale czy pan sądzi, czy będzie skończone? - naciska oficer.
Takie zabiegi miały na celu poprawienie wizerunku wojska i pokazanie, że życie w kraju toczy się normalnie, a mieszkańcy nie interesują się stanem wojennym, protestami i "Solidarnością", ponadto wprowadzenie władzy wojskowej ma swoje zalety.