Trwa ładowanie...

Promotor prezydenta Jan Zimmerman ostrzega: Andrzej Duda złamie prawo

Prezydent złamie prawo podpisując w tym tygodniu nominacje nowych sędziów Sądu Najwyższego - sugeruje promotor jego pracy doktorskiej, prof. Jan Zimmerman. Zdaniem wykładowcy UJ, Andrzej Duda powinien poczekać co najmniej dwa tygodnie z ich zaprzysiężeniem.

Share
Promotor prezydenta Jan Zimmerman ostrzega: Andrzej Duda złamie prawo
Źródło: PAP
d4ipa9j

Jan Zimmerman, że każda uchwała Krajowej Rady Sądownictwa staje się prawomocna, jeśli nie zaskarżą jej wszyscy uczestnicy postępowania, o których ona wspomina. Jako że przepisy mówią o dwutygodniowym terminie wniesienia takiego odwołania, zdaniem promotora prezydenta "momentem uprawomocnienia uchwały jest ostatni dzień drugiego tygodnia, jaki upłynął od daty doręczenia uchwały ostatniemu z uczestników".

Uzyskanie przez uchwałę prawomocności jest konieczne, by była ona wykonalna, czyli by prezydent Andrzej Duda mógł zaprzysiąc kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego. Tylko wtedy bowiem będzie wiadomo, czy uczestnicy postępowania nie zaskarżyli uchwały. Mowa o uchwale KRS z czwartku, rekomendującej prezydentowi kandydatów do nominacji na stanowiska sędziów. Rada wytypowała 12, których poleca do nowo powstałej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

d4ipa9j

Autor opinii opublikowanej na portalu Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia dodaje, że uczestnicy postępowania nie mogą zrzec się swojego prawa do odwołania się od uchwały. Tym samym kandydaci nie będą mogli "zadeklarować" braku woli odwoływania się. Zimmerman pisze, że jakiekolwiek przyspieszanie tej procedury będzie złamaniem prawa.

Pozytywną rekomendację KRS otrzymali w czwartek prok. Małgorzata Bednarek, prok. Jarosław Duś, dr hab. Jan Majchrowski, sędzia Piotr Niedzielak, radca prawny Tomasz Przesławski, prok. Adam Roch, radca prawny Adam Tomczyński, radca prawny Małgorzata Ułaszonek-Kubacka, prok. Ryszard Witkowski, prok. Jacek Wygoda, sędzia Konrad Wytrykowski i prok. Paweł Zubert.

Zobacz też: Sasin odpowiada Siemoniakowi ws. Dudy: nikt nikogo nie ośmieszył

Opiniowanie kandydatur sędziów do Sądu Najwyższego trwa. Posiedzenia Rady są już jawne, można przysłuchiwać się dyskusji jej członków nad poszczególnymi kandydaturami. Do tej pory transmisji nie było, ale nagrania z poprzednich przesłuchań zostały już upublicznione.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4ipa9j

Podziel się opinią

Share
d4ipa9j
d4ipa9j
Więcej tematów