PolskaProkuratura wszczęła śledztwo dot. akcji "Orzeł może"

Prokuratura wszczęła śledztwo dot. akcji "Orzeł może"

Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez MON w związku ze zrzuceniem ze śmigłowców sił zbrojnych 3 mln ulotek w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu w czasie akcji "Orzeł może".

Prokuratura wszczęła śledztwo dot. akcji "Orzeł może"
Źródło zdjęć: © PAP | Jakub Kaczmarczyk

Informację o wszczęciu śledztwa przez prokuraturę przekazała Dyrektor Biura Poselskiego Tomasza Kaczmarka (PiS) Magdalena Walęzak.

Wszczęcie śledztwa warszawskiej prokuratury nastąpiło 30 października. Wiąże się ono ze złożeniem zawiadomienia przez posła Tomasza Kaczmarka, który poinformował o ewentualnych nieprawidłowościach prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta.

Jak wynika z kopii zawiadomienia o wszczęciu śledztwa z Biura posła PiS, śledztwo zostało wszczęte "sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego Ministra Obrony Narodowej". Miało oni polegać "na wydaniu dyspozycji zrzucenia ze śmigłowców Sił Zbrojnych RP 3 mln ulotek w dniu 2 maja 2013 r. w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu w czasie akcji 'Orzeł może', co stanowi działanie na szkodę interesu publicznego, tj. o czyn z art. 321 par 1 kk".

- Trudno mi zrozumieć stwierdzenie, że udział wojska w patriotycznej akcji Kancelarii Prezydenta, to działanie na szkodę interesu publicznego - powiedział rzecznik prasowy MON ppłk Jacek Sońta. Zwrócił przy tym uwagę, że w przypadku akcji zrzucania ulotek "zachowano wszystkie zasady bezpieczeństwa, a wykorzystanie śmigłowców i czas pracy pilotów realizowano w ramach szkolenia elementu powietrznego wojsk lądowych".

Podkreślił też, że MON podejmuje setki działań związanych z kształtowaniem postaw patriotyczno-obronnych społeczeństwa we współpracy z różnymi podmiotami w państwie. - Wspieramy działania m.in. kombatantów, harcerzy, szkół czy organizacji pozarządowych. Współpraca w tym zakresie z Kancelarią Prezydenta i Biurem Bezpieczeństwa Narodowego nie może budzić wątpliwości, gdyż nie stanowi to naruszenia zasad. Wszystkie działania resortu tego typu realizowane są zgodnie z prawem - dodał.

Akcja "Orzeł może", którą honorowym patronatem objął prezydent Bronisław Komorowski, odbyła się w maju br. Inicjatywa, organizowana wspólnie przez radiową "Trójkę" i "Gazetę Wyborczą", miała na celu zachęcenie Polaków do radosnego obchodzenia świąt narodowych. Kampania rozpoczęła się 2 maja, w Dniu Flagi - marszem w Warszawie, a zakończyła 4 czerwca, w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów z 1989 r. - toastem za wolność. Akcję organizowano w wielu miastach Polski.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)