Trwa ładowanie...

Prokurator Marciniak przed komisją śledczą


Komisja śledcza badająca sprawę Rywina przesłuchuje byłą prokurator Wandę Marciniak z wyłączeniem jawności. Tajny będzie również protokół zeznania Marciniak.

Prokurator Marciniak przed komisją śledcząŹródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d1bher1
d1bher1

Jawna część posiedzenia komisji nie trwała długo. Wanda Marciniak złożyła przyrzeczenie, że będzie mówiła tylko prawdę, po czym zwróciła się do przewodniczącego komisji Tomasza Nałęcza o utajnienie jej zeznań.

Komisja podjęła decyzję o tajnym przesłuchaniu Marciniak ze względu na tajemnicę służbową prokuratora. Jak podkreślił Nałęcz, nawet przy zwolnieniu z tajemnicy służbowej, na co zgodził się prokurator generalny, musi być dochowana poufność podczas przesłuchania.

"Sporządzenie protokołu będzie czynione w warunkach poufności. Protokół też będzie miał gryf poufności i nie będzie dostępny dla dziennikarzy" - powiedział Nałęcz.

Szef komisji zapowiedział też, że po zakończeniu składania zeznań przez Marciniak, druga część posiedzenia komisji, czyli tzw. sprawy bieżące, będzie już jawna.

d1bher1

To pierwszy przypadek, kiedy przesłuchanie świadka przed komisją śledczą jest całkowicie utajnione.

W sierpniu bez udziału dziennikarzy odbyło się przesłuchanie byłej wicedyrektor Departamentu Legislacyjnego w Rządowym Centrum Legislacji Ewy Gościckiej. Powodem był jej stan zdrowia. Dziennikarzom został jednak udostępniony protokół z zeznań.

Na początku lipca "Życia Warszawy" napisało, że Marciniak odeszła z pracy, ponieważ uważała, że powinno być prowadzone osobne śledztwo dotyczące prezesa TVP Roberta Kwiatkowskiego.

Sama Marciniak oświadczyła wówczas: "Moje odejście z prokuratury nie ma związku ze sprawą Rywina i nigdy nie twierdziłam, że zebrane w śledztwie materiały pozwalają na postawienie zarzutów Robertowi Kwiatkowskiemu".

d1bher1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bher1
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj