Trwa ładowanie...
d4j6edz

Prokurator - kłamca lustracyjny - traci pracę

Pierwszy prokurator traci pracę w wyniku procesu lustracyjnego. We wtorek Sąd Lustracyjny II instancji prawomocnie uznał za kłamcę lustracyjnego prokurator Annę Sieradzką-Żukowską z Rzeszowa.

Share
d4j6edz

Sąd oddalił we wtorek jej odwołanie od wyroku sądu I instancji, który przed rokiem uznał, że zataiła ona w swym oświadczeniu lustracyjnym tajną współpracę z SB.

Z powodu nieuchylonych klauzul tajności akt sprawy proces toczył się za zamkniętymi drzwiami, dlatego nie są znane jego szczegóły.

Proces długo nie mógł się zacząć, bo prokurator przedstawiała zwolnienia lekarskie o niemożności uczestnictwa w rozprawie, m.in. z powodu trwałego stanu depresji. Proces ruszył w końcu w listopadzie 2000 r.

Zgodnie z ustawą lustracyjną, osoba uznana prawomocnie za kłamcę lustracyjnego przez 10 lat nie może pełnić niektórych funkcji publicznych - m.in. prokurator z chwilą wymierzenia takiego wyroku traci na taki czas prawo do pracy w prokuraturze.

Swego czasu prasa pisała o Rzeszowie jako o swoistym "zagłębiu lustracyjnym" - właśnie stamtąd wywodzi się kilkunastu prawników lustrowanych na wniosek Rzecznika Interesu Publicznego, choć niektórzy zostali oczyszczeni z zarzutu. (an)

d4j6edz

Podziel się opinią

Share
d4j6edz
d4j6edz
Więcej tematów