Projekt nowelizacji ustawy dotyczącej komórek macierzystych będzie gotowy we wrześniu
Projekt nowelizacji
ustawy o planowaniu rodziny, wprowadzający zakaz badań z
wykorzystaniem komórek macierzystych pobranych z ludzkich
embrionów ma być gotowy we wrześniu - zapowiedział minister zdrowia Zbigniew
Religa.
Szef resortu zdrowia poinformował na konferencji prasowej, że ministerstwo przystępuje do prac nad przygotowaniem tego projektu. Dodał, że "stanowisko rządu w tej sprawie jest jednoznaczne".
Niektóre polskie akty prawne, m.in. konstytucja, zawierają zapisy, nakazujące chronić życie człowieka od momentu poczęcia. Oznacza to, że badania powodujące zniszczenie embrionów są niedopuszczalne. Niemniej jednoznacznego zapisu, odnoszącego się bezpośrednio do badań nad embrionami i zarodkowymi komórkami macierzystymi nie ma - informuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na swoich stronach internetowych.
Jak w Aby doprecyzować przepisy, potrzebna jest nowelizacja ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży - wyjaśniła rzeczniczka prasowa resortu Joanna Kulesza. Chodzi o to, żeby jasno napisać, że u nas takich badań prowadzić nie wolno" - powiedziała.
Pomysł nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny pojawił się w MNiSW po lipcowym posiedzeniu Rady UE ds. Innowacyjności. Na tym posiedzeniu ministrowie nauki państw członkowskich UE przyjęli stanowisko w sprawie finansowania z budżetu unijnego badań nad zarodkowymi komórkami macierzystymi.
Polska była przeciwna finansowaniu tego typu badań ze środków wspólnotowych, ponieważ proces pozyskiwania zarodkowych komórek macierzystych polega na niszczeniu ludzkich embrionów. Jestem zobowiązany przez polską opinie społeczna, przez polski Parlament i przez Polski Rząd, a także przez własne sumienie, do przeciwstawienia się projektowi (...) o ile nie zostanie wprowadzony jednoznaczny zapis uwzględniający aspekt etyczny w badaniach z wykorzystaniem ludzkich zarodkowych komórek macierzystych- mówił podczas posiedzenia Rady UE ds. Innowacyjności minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Michał Seweryński.
Podczas posiedzenia ustalono, że z budżetu Unii mogłyby być finansowane badania nad już pozyskanymi komórkami macierzystymi, czyli fundusze wspólnotowe nie mogłyby być wykorzystane do finansowania działań polegających na niszczeniu zarodków. Ministrowie podjęli ponadto decyzję, że badania nad komórkami macierzystymi będą prowadzone tylko na terenie państw, których prawodawstwo dopuszcza takie eksperymenty.
Z apelem o uchylenie decyzji podjętej większością głosów przez ministrów państw członkowskich UE, zwróciła się do deputowanych Parlamentu Europejskiego Polska Federacja Ruchów Obrony Życia (zrzeszająca 130 organizacji działających na rzecz obrony życia i rodziny w Polsce) . "Miejcie odwagę przeciwstawić się rozwiązaniom, które zakładają powoływanie do życia istot ludzkich w celu ich uśmiercania i uczynienia z nich materiału do eksperymentów naukowych" - czytamy w liście napisanym przez tę federację.