Trwa ładowanie...
d3ciyjs

Projekt noweli ustawy o RTV do premiera


Premier Leszek Miller oraz
przewodniczący KRRiT Juliusz Braun
(PAP-Radek Pietruszka)

Wprowadzenie licencji programowych dla nadawców publicznych oraz liberalizację rynku mediów elektronicznych zakłada m.in. projekt noweli ustawy o radiofonii i telewizji, który we wtorek KRRiT przekazała premierowi.

d3ciyjs
d3ciyjs

Po spotkaniu Leszka Millera z członkami Rady rzecznik rządu Michał Tober poinformował, że premier upoważnił ministra kultury do przeprowadzenia uzgodnień międzyresortowych w sprawie projektu. Następnie proponowana nowela trafi do parlamentu.

Nowością w przygotowywanym przez kilka miesięcy projekcie jest wprowadzenie licencji programowych dla poszczególnych programów publicznego radia i telewizji. Określałyby one wymogi programowe wynikające z tego, że nadawcy ci otrzymują środki z abonamentu. Licencje mają być wydawane na 4 lata na wniosek nadawcy. W zamian za środki przyznane z abonamentu publicznego media publiczne byłyby zobowiązane do nadawania określonej liczby poszczególnych audycji, np. edukacyjnych itp.

Licencje - zdaniem ich pomysłodawców - mają pozwolić na bardziej obiektywną ocenę tego, jak media publiczne wywiązują się z nałożonej na nie ustawą misji. Przewodniczący KRRiT Juliusz Braun liczy też, że dadzą one wymierne kryteria dla oceny TVP i PR przez opinię publiczną.

W kwestii struktury mediów publicznych jedyna zmiana, to wydzielenie programu trzeciego TVP w odrębną spółkę córkę "Polska Telewizja Regionalna", w której wszystkie udziały będzie mieć TVP.

Rada nie zdecydowała się natomiast - jak proponowali eksperci - na wyodrębnienie z TVP i PR programów dla zagranicy i przekazanie ich specjalnie powołanej w tym celu fundacji, finansowanej głównie z budżetu państwa. (an)

d3ciyjs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ciyjs
Więcej tematów