WP

Prognoza długoterminowa na lipiec. Widać ocieplenie

Prognoza długoterminowa przewiduje, że dopiero po 20 lipca do Polski na stałe powrócą ciepłe i słoneczne dni. - Pod koniec miesiąca może się zrobić naprawdę gorąco. Niewykluczone, że wróci upał - donosi serwis TwojaPogoda.pl
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pod koniec lipca na dobre wraca lato. Temperatura w Polsce według modelu Global Forecast System.
Pod koniec lipca na dobre wraca lato. Temperatura w Polsce według modelu Global Forecast System. (MeteoModel.pl, Fot: WP.PL)
WP

Na razie potężny niż Pirmin nadal będzie siać spustoszenie w wakacyjnych kurortach Polski. W Jastarni na półwyspie Hel, po trwającym 4 dni sztormie i fali deszczów, do Bałtyku da się wejść, zakładając uprzednio piankę termiczną. Woda ma 16,6 stopnia C. Turyści masowo odwołują rezerwacje w pensjonatach.

W Ełku, gdzie niedawno pisaliśmy o gotującym się od upału jeziorze, temperatura wody ochłodziła się o 6 stopni C. Na jachcie pływającym po Mazurach wypada założyć windstopper i czapkę - tak zimny jest wiatr z północnych kierunków. Pogoda w lipcu pokazała swoją kapryśną stronę. Według prognoz na najbliższe dni temperatury ledwo przekroczą 20 stopni.

WP

Pogoda na lipiec. Gdzie uciekać przed chłodem?

Jednak jest region turystyczny w Polsce, który opiera się lipcowemu ochłodzeniu. To Pojezierze Lubuskie na zachodzie Polski, gdzie już w sobotę 13 lipca będzie można poczuć letni powiew wakacji. Temperatury przekroczą 25 stopni, woda w jeziorach nie ostudziła się drastycznie po fali chłodu.

- Dziś mamy 20 stopni, ale swobodnie można kąpać się w jeziorze. Nie mamy tłoku turystów, ale klimat sprzyja wszystkim aktywnościom, przejażdżkom na rowerach, spacerom po lasach - zachwala pani Klaudia z pensjonatu Folwark Zielona Dolina koło Łagowa. Wtóruje jej pani Grażyna, organizatorka agroturystyki niedaleko Krosna Odrzańskiego. - Moja stacja pogodowa wskazuje, że praktycznie cały czas będziemy mieli przyzwoitą pogodę. Jest trochę chmur, ale mamy ponad 21 stopni, a ma być coraz cieplej - relacjonuje.

Według map modelu pogodowego GFS akurat w wojewódzkie lubuskim będzie najwięcej ciepłych dni. To nie wszystko. 18 lipca właśnie od zachodu wleje się nowa fala ciepła. W woj. lubuskim ma być najcieplej 23-25 stopni C. To jednak prognoza długoterminowa, obarczona niepewnością.

WP

Pogoda długoterminowa. Lipiec 2019. Widać ocieplenie.

Eksperci są zgodni, że dopiero koniec lipca zrekompensuje obecne ochłodzenie. Według prognozy AccuWeather, 23 lipca temperatury w centralnej Polsce mogą dojść do 30 stopni C. Kilka dni później, 28-29 lipca spodziewana jest druga fala ciepła.

Podobnie przewidują autorzy prognozy pogody z serwisu TwojaPogoda.pl.

- W trzecim tygodniu lipca temperatury wrócą do około 20 stopni i utrzymają się na tym poziomie na dłużej. Padać będzie najmocniej na południu i południowym wschodzie. Dopiero pod koniec miesiąca może się zrobić naprawdę gorąco. Niewykluczone, że wróci upał - komentują.

WP

Prognoza długoterminowa. Sierpień 2019. Możliwe dwie fale upałów

Przypomnijmy, że według pierwszych przewidywań meteorologów z AccuWeather tegoroczne lato w Polsce miało charakteryzować się falami upałów, przeplatanymi okresami chłodniejszej pogody. Zespół analityków, którego szefem jest Tyler B. Royce, przewiduje jeszcze dwie fale upałów, mające wystąpić w sierpniu. Temperatury mają być wówczas o kilka stopni wyższe od średniej wieloletniej.

Tak daleko sięgające prognozy nazywane są wróżeniem z fusów. Jednak AccuWeather trafnie przewidywał trendy w pogodzie już podczas lata 2018. Jeśli wciąż jeszcze nie zarezerwowaliście urlopu, to najcieplejsza pogoda przewidywana jest w dniach od 4 do 14 sierpnia oraz od 26 do 29 sierpnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP