Profesor Zygmunt Bauman nie żyje. Miał 92 lata
Zmarł wybitny polski socjolog i filozof, profesor Zygmunt Bauman - twórca koncepcji płynnej nowoczesności. Naukowiec zmarł w wieku 92 lat w Leeds.
09.01.2017 | aktual.: 09.01.2017 17:22
Bauman (ur. 1925 r. w Poznaniu) to jeden z najważniejszych przedstawicieli nurtu postmodernizmu, twórca koncepcji "płynnej nowoczesności". Profesor nauk humanistycznych. Przez wiele lat pełnił funkcję kierownika Katedry Socjologii University of Leeds.
Do jego najbardziej znanych prac należą m.in. "Etyka ponowoczesna", "Postnowoczesność jako źródło cierpień" czy "Kultura jako praxis".
Za swoją pracę filozoficzno-socjologiczną Bauman otrzymał m.in. Europejską Nagrodę Amalfi i prestiżową nagrodę im. Theodora W. Adorno.
W ostatniej książce Bauman zajął się m.in. kryzysem imigracyjnym. "Kolejne poczynania na drodze ku podnoszeniu stanu wyjątkowego do rangi normalnego ładu, któremu akty terrorystyczne dostarczyły (a pewnie i nadal dostarczać będą) znakomitych okazji, są przejawami ogólniejszego zjawiska, które nie jest stworzone przez terrorystów, a co najwyżej przez nich ułatwiane i przyspieszane. Choć częstotliwość powoływań na terroryzm dla legitymacji owych poczynań kusi by zasugerować, że gdyby nie było terrorystów, trzeba by ich było wymyślić - mówił prof. Bauman w wywiadzie ze Sławomirem Sierakowskim w serwisie Wirtualnej Polski opinie.wp.pl.
"Nie widzimy, że winowajcą niedoli nie jest Unia Europejska. Ci faktyczni winowajcy to potęgi finansowe, inwestycyjne i handlowe (obok przestępczości, terroryzmu, handlu bronią i przemytu narkotyków), które już się zglobalizowały, stały pozaterytorialne i wyzwolone spod kontroli politycznej ograniczonej nadal w najlepszym przypadku do "suwerennych" państw terytorialnych - tłumaczył socjolog w wywiadzie dla "Krytyki Politycznej", również opublikowanym w opinie.wp.pl.