Wyciekł plan ataku Putina na Europę? Fińskie media publikują
Źródła w NATO przekazały fińskiemu dziennikowi materiały o przygotowanych planach ataku Rosji na wschodnią flankę Sojuszu. Putin zamierza utworzyć strefę buforową w Finlandii i Norwegii. Ten scenariusz miał zostać już przećwiczony podczas manewrów wojskowych.
Źródła w NATO przekazały w rozmowie z fińskim dziennikiem "Iltalehti" scenariusz rosyjskiego ataku na wschodnią flankę Sojuszu. Z tych informacji wynika, że Rosja zamierza utworzyć strefę buforową w fińskiej Laponii i norweskim Finnmarku.
- W 2017 roku Rosja ćwiczyła atak na Norwegię, Finlandię i kraje bałtyckie podczas manewrów Zapad. Rosjanie nie zrezygnowali ze swojego planu, lecz chcą go zrealizować po zakończeniu wojny w Ukrainie. Według naszych informacji plan nadal istnieje, a Rosjanie nie porzucili zamiaru jego realizacji - powiedziało fińskiemu dziennikowi "Iltalehti" jedno ze źródeł w NATO.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Plany ataku na północ
Zgodnie z planem Kremla, na północy 14. Korpus Armijny miałby zaatakować norweskie wybrzeże od strony Murmańska - jednocześnie z morza, lądu i powietrza. W Laponii miałby wylądować desant, który szybko przejmie kontrolę nad lotniskiem Ivalo. Dodatkowo, do Finlandii miałyby wkroczyć wojska rakietowe rozmieszczone na Półwyspie Kolskim. Szacuje się, że w ataku miałyby wziąć udział "dziesiątki tysięcy rosyjskich żołnierzy" - twierdzą źródła w NATO.
Stworzenie strefy buforowej ma pozwolić przenieść działania wojenne na terytorium krajów NATO i związać siły Sojuszu. Źródła uważają również, że Rosja wykorzysta wojska 44. Korpusu Armijnego do ataku na południowe wybrzeże i południowy wschód Finlandii, aby zdobyć północne wybrzeże Zatoki Fińskiej. To miałoby zaś utrudnić wsparcie obrony Estonii z kierunku fińskiego.
Dążenie do historycznych granic
W NATO uważa się, że Rosja dąży do granic Traktatu z Turku z 1743 r. W takim przypadku jej armia będzie starała się dotrzeć do rzeki Kemijoki, a kolejnym celem może się stać cieśnina Puumalansalmi. Potencjalne rakiety mogłyby zostać wystrzelone także na Helsinki, jednak głównym kierunkiem ataków będą kraje bałtyckie: Litwa, Łotwa i Estonia.
Źródła gazety podkreślają, że poglądy Władimira Putina na bezpieczeństwo odzwierciedlają dążenie do stworzenia jednolitej strefy buforowej w Europie na całej długości od regionu arktycznego przez Bałtyk i Morze Czarne aż po Morze Śródziemne. Podczas propagandowej konferencji prasowej 19 grudnia Putin stwierdził, że Rosja ma "wystarczająco sił i środków, aby odzyskać wszystkie swoje historyczne terytoria". W przeszłości Putin nazywał swoim ideałem Imperium Rosyjskie z XVII wieku. Źródła z NATO mówią, że te słowa należy traktować dosłownie.
Ćwiczenia NATO
W marcu 2023 r. NATO przećwiczyło rozmieszczenie 20 tys. żołnierzy na północy Norwegii i w fińskiej Laponii. Na początku tego roku Sojusz przeprowadził zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia przy granicach Rosji. W ubiegłym miesiącu w Finlandii rozpoczęły się największe ćwiczenia artyleryjskie NATO Lightning Strike.
W grudniu minister obrony Finlandii Antti Häkkänen ogłosił plany niemal podwojenia wydatków wojskowych do 2032 r., do 3,3 proc. PKB, co znacznie przekracza wyznaczony przez NATO cel 2 proc.
- Sytuację z bezpieczeństwem w Finlandii i regionie trudno przewidzieć. Może się szybko pogorszyć. Potrzebne są duże inwestycje w obronę i bezpieczeństwo narodowe, aby zwiększyć naszą zdolność do przeciwstawienia się presji wojskowej i prowadzenia potencjalnych długotrwałych wojen, które mogą się przeciągnąć na lata - zaznaczył Häkkänen.
Źródło: "Iltalehti", "The Moscow Times"