Prof. Jerzy Szaflik odwołany na podstawie nieprawdziwych zarzutów?
Minister Zdrowia odwołał prof. Jerzego Szaflika na podstawie nieprawdziwych zarzutów - czytamy w "Rzeczpospolitej", która materiał dot. tej sprawy zatytułowała: "Po co zaszczuto okulistę". Z ustaleń dziennika wynika, że lekarz padł "ofiarą polityczno-towarzyskiego porozumienia, którego celem było zastąpienie go na stanowisku krajowego konsultanta ds. okulistyki przez znajomego wiceministra zdrowia". - Nie śpię, zadaję sobie pytanie, co jest powodem tej nagonki, której stałem się obiektem - mówi "Rz" prof. Szaflik.
Prof. Jerzy Szaflik, odwołany w ubiegłym tygodniu przez ministra zdrowia ze stanowiska konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki i szefa Banku Tkanek Oka w Warszawie, odwołał się od tej decyzji do sądu pracy.
"Odwołałem się od decyzji Ministra Zdrowia do Sądu Pracy, a także zwróciłem się do niego o usunięcie naruszeń prawa, których się dopatruję w decyzjach o odwołaniu mnie z funkcji Konsultanta Krajowego w dziedzinie Okulistyki i członka Krajowej Rady Transplantacyjnej" - napisał prof. Szaflik w wyjaśnieniu przekazanym mediom.
W wyjaśnieniu okulista poinformował, że w 2011 r. w Centrum Mikrochirurgii Oka "Laser" w Warszawie wykonano Trzy przeszczepy rogówki, korzystając z oficjalnie uzyskanych płatków rogówkowych, na które nie było zapotrzebowania ze strony ośrodków przeszczepowych. Fakt ten jest udokumentowany przez Bank Tkanek w Zabrzu - podkreślił. "W całej Polsce w 2011 r. przeprowadzono ponad 1000 przeszczepów rogówki. Trzy przeszczepy to trzy promile (tych) przeszczepów" - zaznaczył Szaflik.
Według profesora, CMO Laser rejestrowało wszystkich pacjentów kwalifikujących się do przeszczepienia rogówki na liście oczekujących na przeszczep. Informacje na ten temat dyrektor CMO "Laser" ma przekazać do resortu zdrowia i do Poltransplantu w najbliższym czasie.
Szaflik zaznaczył też, że to nie on jest dyrektorem CMO Laser i nie zna szczegółowo wszystkich działań organizacyjnych tam podejmowanych, pozostaje natomiast w "ścisłym kontakcie z Centrum w sprawach diagnostycznych i leczniczych" - dodał.
Przestępstwo w CMO "Laser"? CBA zawiadamia prokuraturę
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz odwołał w ubiegłym tygodniu prof. Szaflika ze stanowiska konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki oraz ze stanowiska szefa Banku Tkanek Oka w Warszawie. Resort poinformował, że chodzi o "niejasności proceduralne w zakresie przeszczepu rogówki w Polsce".
Kilka dni później CBA skierowało do Prokuratury Generalnej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w CMO "Laser", którego prof. Szaflik jest właścicielem.
Źródła zbliżone do sprawy informowały wówczas, że w klinice wykonywano zabiegi przeszczepu rogówki bez zgody ministra zdrowia. Według tych źródeł, pacjenci profesora, którym rogówkę przeszczepiano, nie byli wpisywani do rejestru osób oczekujących na przeszczep.
W rezultacie zlecona została również kontrola czterech Banków Tkanek Oka, które uzyskały pozwolenie Ministra Zdrowia na prowadzenie działalności: w Warszawie, Lublinie, Sosnowcu i Katowicach.
Szaflik już wcześniej informował, że Centrum "Laser" nigdy nie otrzymywało rogówek z Banku Tkanek Oka w Warszawie.
Podkreślił też, że nieuzyskanie zgody ministra zdrowia było niedopatrzeniem administracyjnym. "Nie zmienia to faktu, że Centrum posiada pełne kompetencje kadrowe, aparaturowe i lokalowe dla wykonywania takich operacji" - zaznaczył prof. Szaflik.
"Rz": odwołanie prof. Szaflika budzi wątpliwości
Według "Rz" sprawa odwołania prof. Szaflika budzi spore wątpliwości. Gazeta ustaliła, że sprawę badali i opiniowali pracownicy resortu podlegli wiceministrowi Igorowi Radziewiczowi-Winnickiemu. To dzięki niej minister Arłukowicz mógł podjąć decyzję i powołać na nowego konsultanta prof. Edwarda Wylęgałę.
Dziennik podał także, że wiceminister Radziewicz-Winnicki i nowy konsultant ds. okulistyki Edward Wylęgała dobrze się znają. Z ustaleń "Rz" wynika, że Radziewicz-Winnicki odbywał staż podyplomowy w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach, gdzie ordynatorem oddziału okulistyki był prof. Wylęgała. Obaj też pracowali później na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Były minister zdrowia Marek Balicki nie ukrywa, że te fakty rzucają nowe światło na sprawę. Jego zdaniem należy postawić sobie pytanie o rzeczywisty powód działań resortu i oskarżeń prof. Szalika. W rozmowie z dziennikiem podkreślił także, ze kroki podjęte w tej sprawie "budzą wiele wątpliwości i są niezrozumiałe".
Protest przeciwko odwołaniu prof. Szaflika
Protest przeciwko odwołaniu prof. Szaflika ze stanowiska konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki wysłali do ministra zdrowia członkowie Polskiego Towarzystwa Okulistycznego oraz pracownicy warszawskiego szpitala okulistycznego.
Szaflik jest m.in. pomysłodawcą i inicjatorem budowy Samodzielnego Publicznego Klinicznego Szpitala Okulistycznego w Warszawie. Szpital został utworzony na podstawie zarządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 1998 r., a profesor pełni funkcję dyrektora placówki.