Trwa ładowanie...
d34hq7v
IAR

Prof. Andrzej Rzepliński przekroczył uprawnienia? Prokuratura Okręgowa w Warszawie wznawia postępowanie

• Prokuratura wznawia postępowanie ws. prof. Rzeplińskiego
• Prezes TK miał przekroczyć uprawnienia
• Początkowo prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Rzepliński
Andrzej Rzepliński (Dawid Zuchowicz / Agencja Gazeta)
d34hq7v

Prokuratorzy sprawdzą, czy prezes Trybunału Konstytucyjnego nie przekroczył uprawnień. Chodzi o sprawę z 9 marca, kiedy Trybunał badał konstytucyjność ustawy o TK, autorstwa PiS.

Michał Dziekański z Prokuratury Okręgowej w Warszawie poinformował, że zawiadomienie w tej sprawie zgłosiły osoby prywatne, które uważają, że profesor Andrzej Rzepliński złamał prawo, poprzez wydanie zarządzenia wyznaczającego pełny skład orzekający. Sędziowie orzekali w sprawie grudniowej ustawy o TK. Zawiadamiający uważają, że wyznaczenie mniejszej liczby sędziów niż 15, było działaniem na szkodę interesu publicznego.

Śledczy sprawdzą także czy przewodniczący składu orzekającego nie przekroczył uprawnień, wyznaczając termin rozprawy. Według grudniowej ustawy, zwanej potocznie naprawczą, sprawy powinny być rozpatrywane przez Trybunał Konstytucyjny w kolejności wpłynięcia. Regulacja stanowi też, że w przypadku rozstrzygnięcia ich przez pełen skład rozprawa powinna się odbyć pół roku po dostarczeniu stronom informacji o terminie rozprawy.

d34hq7v

Jak podaje tvn24.pl,15 marca prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w tej sprawie. Jak podaje tvn24.pl, nowy prokurator okręgowy dzień później - 16 marca - uchylił tamtą decyzję, uznając ją za "przedwczesną".

- Po analizie sprawy prokurator uznał, że materiał dowodowy w sprawie wymaga dalszych czynności, a oparcie rozstrzygnięcia m.in o treść komunikatu Trybunału Konstytucyjnego zamieszczonego na stronie internetowej Trybunału jest niewystarczające - powiedział w rozmowie z tvn24.pl Michał Dziekańsk. Dodał, że sprawa ma charakter czynności sprawdzających, a nie śledztwa. Prowadzi je nowy prokurator.

d34hq7v

Podziel się opinią

Share

d34hq7v

d34hq7v
Więcej tematów