PolskaProcesja z relikwiami św. Maksymiliana Kolbego dotarła do Świątyni Opatrzności Bożej

Procesja z relikwiami św. Maksymiliana Kolbego dotarła do Świątyni Opatrzności Bożej

• W niedzielę obchodzone jest IX Święto Dziękczynienia
• W tym roku przebiega ono pod hasłem "Chrzest Darem Miłosierdzia"
• W mszy w Świątyni Opatrzności Bożej uczestniczyła premier Beata Szydło

Procesja z relikwiami św. Maksymiliana Kolbego dotarła do Świątyni Opatrzności Bożej
Źródło zdjęć: © PAP | Rafał Guz

05.06.2016 | aktual.: 05.06.2016 13:21

- Procesja z relikwiami św. Maksymiliana Kolbego dotarła do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, gdzie rozpoczęła się msza św., której przewodniczy prymas Grecji i arcybiskup Aten Sevastianos Rossolatos. Obecna jest m.in. premier Beata Szydło.

W niedzielę obchodzone jest IX Święto Dziękczynienia. W tym roku przebiega ono pod hasłem "Chrzest Darem Miłosierdzia".

- Niech ta procesja do Bożej Opatrzności będzie dziękczynieniem za całe nasze życie, za wolność naszej ojczyzny, za wszystko co chcemy wypowiedzieć i czego nie możemy wypowiedzieć - mówił bp Michał Janocha, który ją prowadził.

W procesji szły dwie orkiestry: góralska i młodzieżowa orkiestra z Radzymina, a także m.in. poczty sztandarowe, wojsko, harcerze, górnicy, duchowni, siostry zakonne, przedstawiciele organizacji katolickich i parafii warszawskich oraz wolontariusze przygotowujący się do ŚDM w Krakowie.

Przy kościele św. Antoniego Mari Zaccarii nastąpiło uroczyste przekazanie relikwii św. Maksymiliana Kolbego. Ostatni odcinek do Świątyni Opatrzności Bożej uczestnicy przeszli w asyście przedstawicieli różnych grup i stanów, w tym: wojska, harcerzy, prezydentów miast papieskich z całej Polski. Na ostatnim odcinku relikwie św. Maksymiliana Kolbego nieśli przedstawiciele Episkopatu Polski.

Procesja zakończyła się w Świątyni Opatrzności Bożej. W mszy świętej wzięli udział m.in. premier Beata Szydło, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, szef PiS Jarosław Kaczyński, przedstawiciele episkopatu, parlamentu, samorządów, wierni z Warszawy i całego kraju.

W tegorocznym Święcie Dziękczynienia, odbywającym się w Roku Miłosierdzia, uczestniczą również pracownicy i podopieczni różnych dzieł miłosierdzia, które funkcjonują w Polsce: ośrodków, domów opieki, centrów pomocy i zespołów Caritas.

W Święto Dziękczynienia w parafiach na terenie całej Polski prowadzona jest zbiórka pieniędzy na budowę Świątyni Opatrzności Bożej.

Święto Dziękczynienia, obchodzone w pierwszą niedzielę czerwca. Zostało ustanowione w 2008 roku z inicjatywy metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. idea Święta Dziękczynienia związana jest kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego, jaką była budowa Świątyni Opatrzności Bożej. O budowie Świątyni jako narodowego wotum wdzięczności, przede wszystkim za uchwalenie Konstytucji 3 Maja, zdecydował Sejm uchwałą z 5 maja 1791 roku. Inicjatywę budowy Świątyni podjął na nowo w 2002 roku prymas Polski kard. Józef Glemp.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)