1999 - Rozszerzenie o Polskę, Czechy i Węgry
W 1991 roku Polska, Węgry oraz wciąż istniejąca Czechosłowacja sformowały Grupę Wyszehradzką, której głównym celem było stworzenie wspólnego integracyjnego frontu z Unią Europejską i NATO. Trzy państwa grupy (poza Słowacją, której nacjonalistyczny rząd nie zdobył poparcia członków) zostały zaproszone do w NATO w 1997 roku na szczycie sojuszu w Madrycie. Formalne przyjęcie nastąpiło dwa lata później.
Warto przypomnieć, że rozszerzenie nie spotkało się z jednogłośnym poparciem elit państw zachodnich. Podział był szczególnie widoczny w Kongresie USA. Swoje wątpliwości zgłosilo też w otwartym liście do prezydenta Billa Clintona ponad 40 ekspertów od polityki międzynarodowej. Byli wśród nich m. in. Robert McNamara, sekretarz obrony USA w latach 1961-1968, współodpowiedzialny za załagodzenie kryzysu kubańskiego czy Paul Nitze, weteran amerykańskiej dyplomacji, z którego zdaniem zawsze liczyli się zarówno Republikanie, jak i Demokraci.
Na zdjęciu: Bronisław Geremek, szef polskiego MSZ, podpisuje dokumenty akcesyjne w Independence w amerykańskim stanie Missouri. W tle stoją szefowie dyplomacji USA, Czech oraz Węgier.