1990 - Rozszerzenie po zjednoczeniu Niemiec
Samoczynne, a zarazem pierwsze po zimnej wojnie rozszerzenie dokonało się w wraz ze zjednoczeniem RFN i NRD. Było możliwe dzięki tzw. układowi dwa plus cztery, w którym dwa państwa niemieckie ustaliły z czterema potęgami (W. Brytania, Francja, USA i ZSRR) warunki, na jakich będą funkcjonowały nowe Niemcy.
Związek Radziecki musiał się zadowolić obietnicą, że zagraniczne wojska i broń nuklearna nie będą rozmieszczone w dawnym NRD. W czasie negocjacji prawdopodobnie poruszono także problem ewentualnej dalszej ekspansji NATO na wschód, choć do dziś z tą kwestią są związane pewne kontrowersje.
Z odtajnionych dokumentów wynika, że strona sowiecka otrzymała ustne zapewnienie od zachodnich dyplomatów, o czym zresztą pisał Michaił Gorbaczow w swoich wspomnieniach. Z kolei jeden z przedstawicieli amerykańskiego departamentu stanu podkreśla, że nigdy nie było żadnych oficjalnych obietnic, a niektórzy badacze zaznaczają, że w 1990 roku nikomu nie przyszło do głowy, że państwa wciąż istniejącego Układu Warszawskiego mogą kiedykolwiek przejść na stronę NATO.
Na zdjęciu: pogranicznicy z NRD rozbierają fragment muru berlińskiego, 11 listopada 1989 r.