Trwa ładowanie...
d1r41f6
wybory

Proboszcz zrezygnował z mandatu radnego

Proboszcz parafii w miejscowości Długobór (warmińsko-mazurskie), werbista, ojciec Tadeusz Burzyca zrezygnował z mandatu radnego gminy Płoskinia, do której został wybrany w pierwszej turze wyborów samorządowych.

Share
d1r41f6

Ojciec Tadeusz Burzyca podkreślił w wydanym przez siebie komunikacie, że podjął taką decyzję "szanując śluby posłuszeństwa", a także mając na uwadze "wyższe dobro", tzn. dalszą dobrą współpracę pomiędzy Polską Prowincją Zgromadzenia Słowa Bożego a Kurią Metropolitalną na terenie Archidiecezji Warmińskiej, przedkładając dobre imię Zgromadzenia nad sprawę partykularną.

Do wyborów w gminie Płoskinia zgłosił księdza lokalny komitet założony przez mieszkańców gminy. Wcześniej nigdy nie startował on w wyborach. W długoborskiej parafii o. Burzyca jest proboszczem od pięciu lat i jest to pierwsza samodzielnie prowadzona przez niego parafia. Decyzji o starcie w wyborach duchowny nie konsultował wcześniej ze swoimi zwierzchnikami kościelnymi.

Od dnia wyboru o. Burzycy na radnego, stanowisko Prowincjała Zakonu Werbistów w Pieniężnie (Warmińsko-Mazurskie) o. Ireneusza Piskorka i Rady Prowincjalnej było jednoznaczne - duchowny powinien był złożyć mandat.

"Ojciec Prowincjał, po wysłuchaniu moich argumentów, zadecydował, abym dla dobra Zgromadzenia - i jak mniemam 'świętego spokoju' - nie przystępował do ślubowania, a w konsekwencji do przyjęcia mandatu radnego Rady Gminy Płoskinia. Podtrzymał w mocy 'suchy' przepis Prawa Kanonicznego Kan. 285 par. 2., powołując się przy tym na pismo, jakie otrzymał w piątek 24.11.2006, z Kurii Metropolitalnej w Olsztynie nadesłane przez Wikariusza Generalnego Kurii" - napisał o. Burzyca w komunikacie.

Przez pięć lat ksiądz włączał się w szereg inicjatyw, mających poprawić jakość życia mieszkańców wsi, wspierając między innymi działania zmierzające do zamontowania oświetlenia wsi, podłączenia Internetu oraz telefonów. Rezygnując z mandatu zapowiedział, że dalej będzie wspierał lokalną społeczność, szczególnie w staraniach o środki finansowe z Unii Europejskiej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d1r41f6

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1r41f6
d1r41f6
Więcej tematów