Trwa ładowanie...
d444f68

Problemy nowej partii ojca Rydzyka. Sąd wydał decyzję

Maleją szanse na założenie nowej partii kojarzonej ze współpracownikami ojca Tadeusza Rydzyka. Już po raz drugi warszawski sąd okręgowy zwrócił wniosek o rejestrację nowego ugrupowania z powodów formalnych. - Złożymy kolejny, poprawiony wniosek - zapewnia inicjator nowej partii europoseł Mirosław Piotrowski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Partia związana z ojcem Tadeuszem Rydzykiem w sondażach ma ok. 2 proc. poparcia
Partia związana z ojcem Tadeuszem Rydzykiem w sondażach ma ok. 2 proc. poparcia (East News, Fot: Jacek Piski/REPORTER)
d444f68

- Partia polityczna pod nazwą "Ruch Prawdziwa Europa - Europa Christi" nie została jeszcze wpisana do ewidencji partii politycznych. W dniu 3 stycznia 2019 r. zostało wydane kolejne zarządzenie zobowiązujące do sprecyzowania zapisów statutu dotyczących zasad reprezentowania partii na zewnątrz, dokładnego określenia kompetencji organów partii, zgodnie z wymogiem art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o partiach politycznych i złożenia poprawionej wersji statutu – w terminie 1 miesiąca, pod rygorem odmowy rejestracji – informuje Wirtualną Polskę Sylwia Urbańska, rzecznik prasowy ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Warszawie.

Podobną decyzję warszawski sąd wydał 4 grudnia ubiegłego roku. Wtedy również wniosek o rejestrację partii zawierał błędy formalne dotyczące statutu i sąd nakazał poprawić dokument. Jak wynika z informacji uzyskanych w warszawskim sądzie, poprawiony dokument nie był precyzyjny.

Przypomnijmy, wniosek w sprawie rejestracji partii „Ruch Prawdziwa Europa - Europa Christi" wpłynął do sądu 27 listopada 2018 r. Jednym z wnioskodawców nowego ugrupowania był europoseł Mirosław Piotrowski.

d444f68

Zobacz także: Barbara Nowacka o partii Rydzyka. "PiS ma potężny problem"

W rozmowie z Wirtualną Polską zapewnia, że zastosuje się do kolejnych wytycznych sądu i złoży kolejny wniosek o rejestrację nowej partii.

– W momencie, kiedy dostaniemy z sądu zarządzenie, to uszczegółowimy wniosek jeszcze raz. Będziemy uzupełniać dokumenty według wskazówek sądu i eliminować błędy aż do skutku. Z mojej wiedzy wynika, że taki tryb procedowania sąd stosował przy rejestracji innych partii politycznych. Zakładałem, że rejestracja nowej partii może potrwać 8-9 tygodni. Sąd podchodzi indywidualnie do każdego nowego ugrupowania – zapewnia w rozmowie z WP europoseł Mirosław Piotrowski.

O nowej inicjatywie współpracowników ojca Tadeusza Rydzyka Wirtualna Polska informowała jako pierwsza. W Prawie i Sprawiedliwości przyjęto ją bardzo chłodno. Według grudniowego sondażu IBRIS dla "Rzeczpospolitej" nowa inicjatywa odebrałaby głosy PiS-owi w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
PiS zgromadziłoby 34 proc. głosów, a Koalicja Obywatelska 33,9 proc. Wynik partii o. Rydzyka "Prawdziwa Europa" oscylowałby w granicach 2 proc.

d444f68

- Każdy ma prawo do tworzenia inicjatywy, taką jaką jest partia polityczna, natomiast sukcesem na prawicy jest jedność i każdy, kto buduje nową inicjatywę, tę jedność zaburza. Być może tutaj rolę grają osobiste ambicje. Jak będzie, zobaczymy – mówiła na początku grudnia rzecznik PiS Beata Mazurek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d444f68

Podziel się opinią

Share

d444f68

d444f68
Więcej tematów