Trwa ładowanie...

Problemy nowej partii ojca Rydzyka. Sąd wydał decyzję

Maleją szanse na założenie nowej partii kojarzonej ze współpracownikami ojca Tadeusza Rydzyka. Już po raz drugi warszawski sąd okręgowy zwrócił wniosek o rejestrację nowego ugrupowania z powodów formalnych. - Złożymy kolejny, poprawiony wniosek - zapewnia inicjator nowej partii europoseł Mirosław Piotrowski.

Problemy nowej partii ojca Rydzyka. Sąd wydał decyzjęŹródło: East News, fot: Jacek Piski/REPORTER
d3fv1cc
d3fv1cc

- Partia polityczna pod nazwą "Ruch Prawdziwa Europa - Europa Christi" nie została jeszcze wpisana do ewidencji partii politycznych. W dniu 3 stycznia 2019 r. zostało wydane kolejne zarządzenie zobowiązujące do sprecyzowania zapisów statutu dotyczących zasad reprezentowania partii na zewnątrz, dokładnego określenia kompetencji organów partii, zgodnie z wymogiem art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o partiach politycznych i złożenia poprawionej wersji statutu – w terminie 1 miesiąca, pod rygorem odmowy rejestracji – informuje Wirtualną Polskę Sylwia Urbańska, rzecznik prasowy ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Warszawie.

Podobną decyzję warszawski sąd wydał 4 grudnia ubiegłego roku. Wtedy również wniosek o rejestrację partii zawierał błędy formalne dotyczące statutu i sąd nakazał poprawić dokument. Jak wynika z informacji uzyskanych w warszawskim sądzie, poprawiony dokument nie był precyzyjny.

Zobacz także: Barbara Nowacka o partii Rydzyka. "PiS ma potężny problem"

W rozmowie z Wirtualną Polską zapewnia, że zastosuje się do kolejnych wytycznych sądu i złoży kolejny wniosek o rejestrację nowej partii.

d3fv1cc

– W momencie, kiedy dostaniemy z sądu zarządzenie, to uszczegółowimy wniosek jeszcze raz. Będziemy uzupełniać dokumenty według wskazówek sądu i eliminować błędy aż do skutku. Z mojej wiedzy wynika, że taki tryb procedowania sąd stosował przy rejestracji innych partii politycznych. Zakładałem, że rejestracja nowej partii może potrwać 8-9 tygodni. Sąd podchodzi indywidualnie do każdego nowego ugrupowania – zapewnia w rozmowie z WP europoseł Mirosław Piotrowski.

O nowej inicjatywie współpracowników ojca Tadeusza Rydzyka Wirtualna Polska informowała jako pierwsza. W Prawie i Sprawiedliwości przyjęto ją bardzo chłodno. Według grudniowego sondażu IBRIS dla "Rzeczpospolitej" nowa inicjatywa odebrałaby głosy PiS-owi w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
PiS zgromadziłoby 34 proc. głosów, a Koalicja Obywatelska 33,9 proc. Wynik partii o. Rydzyka "Prawdziwa Europa" oscylowałby w granicach 2 proc.

- Każdy ma prawo do tworzenia inicjatywy, taką jaką jest partia polityczna, natomiast sukcesem na prawicy jest jedność i każdy, kto buduje nową inicjatywę, tę jedność zaburza. Być może tutaj rolę grają osobiste ambicje. Jak będzie, zobaczymy – mówiła na początku grudnia rzecznik PiS Beata Mazurek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3fv1cc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fv1cc
Więcej tematów