Trwa ładowanie...
d2fod40

Sondaż. Partia o. Rydzyka może odebrać zwycięstwo PiS

Według sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej", PiS pozostaje faworytem do zwycięstwa w nadchodzących eurowyborach. Jak pokazuje badanie, przewaga partii Jarosława Kaczyńskiego może istotnie stopnieć, jeśli środowisko związane z o. Tadeuszem Rydzykiem wystawi swoją listę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Partia o. Tadeusza Rydzyka mogłaby przejąć część elektoratu PiS
Partia o. Tadeusza Rydzyka mogłaby przejąć część elektoratu PiS (East News, Fot: Andrzej Hulimka/REPORTER)
d2fod40

Wynik sondażu, w którym brany uwagę jest obecny kształt sceny politycznej, zakłada, że Prawo i Sprawiedliwość wygra w wyborach do Parlamentu Europejskiego z 37-procentowym poparciem. Drugie miejsce zajęłaby Koalicja Obywatelska z 34 proc. głosów. Próg wyborczy przekroczyłaby również partia Roberta Biedronia (7 proc.). Kolejne miejsca zajęłyby SLD, PSL i Razem.

W drugim wariancie badania uwzględniono start polityków z nieistniejącej jeszcze partii o. Tadeusza Rydzyka, o której w ostatnich dniach informowały media. Według sondażu, ludzie toruńskiego redemptorysty odebraliby część wyborców PiS, a przewaga partii Jarosława Kaczyńskiego stopniałaby do zaledwie 0,1 pproc. W takiej sytuacji PiS zgromadziłoby 34 proc. głosów, a KO 33,9 proc. Poparcie dla partii Biedronia wyniosłoby natomiast 8 proc. Wynik partii o. Rydzyka Prawdziwa Europa oscylowałby w granicach 2 proc.

WP.PL

- Potencjalna partia związana z o. Rydzykiem zabiera PiS wyborców prawicowych skupionych wokół organizacji pro-life i radykalnych środowisk – analizuje prof. Ewa Marciniak z Uniwersytetu Warszawskiego. – Do tej pory był to elektorat względnie zadowolony. Ale teraz pojawiają się kontrowersje. A dla PiS najważniejsze jest utrzymanie jedności na prawicy – ocenia.

d2fod40

Według sondażu Polacy raczej nie są zainteresowani wyborami do PE - tylko 47 proc. respondentów deklaruje, że weźmie w nich udział. Aż 51 proc. badanych nie zamierza pójść do urn.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Zobacz także: Barbara Nowacka o partii Rydzyka. "PiS ma potężny problem"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2fod40

Podziel się opinią

Share

d2fod40

d2fod40
Więcej tematów