Trwa ładowanie...

Problemy Boeinga. Może stracić 100 mln dolarów miesięcznie

Niemiecka linia TIUFly szacuje, że z powodu uziemienia boeingów 737 Max mogła stracić nawet 200 mln euro. Specjaliści rynku lotniczego przewidują, że firma musi liczyć się z koniecznością wypłacenia olbrzymich odszkodowań.

Share
Problemy Boeinga. Może stracić 100 mln dolarów miesięcznie
Źródło: PAP, Fot: CHRISTOPH SCHMIDT
du5xlsd

Sprawa dotyczy katastrofy samolotu linii Ethiopian Airlines, do której doszło 10 marca. Maszyna lecąca z Addis Abeby z Etiopii do Nairobi w Kenii rozbiła się kilka minut po starcie. Zginęli wszyscy pasażerowie - 157 osób. Po tragedii władze Boeinga zdecydowały się wycofać z użycia całą swoją flotę samolotów typu 737 Max. Amerykański koncern może mieć z tego powodu spore kłopoty.

Pod koniec marca rodzina obywatela Rwandy, który zginął w wypadku, pozwała firmę o odszkodowania. Kwota nie została ujawniona. Teraz niemiecka linia TUIFly wyceniła, że w związku z uziemieniem samolotów poniosła 200 mln euro strat - podaje "Rzeczpospolita". Norwegian i polski Enter Air już zapowiedziały, że wystąpią o zadośćuczynienie. Inni przewoźnicy, w tym LOT się zastanawiają. Spada również cena samych maszyn, która wynosiła 117 mln dolarów.

Specjaliści ds. rynku lotniczego przewidują, że Boeing musi się liczyć z możliwością wypłaty nawet 100 mln dolarów odszkodowania miesięcznie. Do tego może dojść 12 mln miesięcznie za opóźnienia dostaw samolotów dla swoich partnerów. Padają jednak kwoty jeszcze wyższe - choćby 115 i 170 mln dol. W przypadku przedłużającego się uziemienia skumulowane koszty mogą wynieść aż 400 mln dolarów miesięcznie.

du5xlsd

Zobacz także: Leszek Miller zdradza, co zrobi z 13. emeryturą od rządu PiS

Źródło: rp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

du5xlsd

Podziel się opinią

Share
du5xlsd
du5xlsd
Więcej tematów