Trwa ładowanie...

Prezydent Zełenski do studentów w Natolinie: to nasza wspólna walka o bezpieczeństwo i wolność Europy

Walka z rosyjską tyranią, to nasza wspólna walka o bezpieczeństwo i wolność całej Europy; nie chodzi tylko o obronę Ukrainy, ale całego kontynentu jako przestrzeni wolności, demokracji i praw człowieka - oświadczył w piątek online prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu do studentów Kolegium Europejskiego w warszawskim Natolinie.

Prezydent Wołodomyr ZełeńskiPrezydent Wołodomyr ZełeńskiŹródło: Getty, Global Images Ukraine, fot: Global Images Ukraine Stanislav Ivanov
d43ifd2
d43ifd2

"Każdy z nas ma obowiązki, wszyscy walczymy o Europę, to ważna walka naszego pokolenia, to wspólna sprawa (...), to nasza walka, wasza i nasza, i musimy wygrać tę walkę o Europę" - powiedział Zelenski.

- Nie możemy zapominać o europejskiej historii, dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, musimy o tym pamiętać, kiedy dochodzą do nas kolejne doniesienia o brutalności wojsk rosyjskich, o rosyjskiej tyranii wymierzonej w wolność - dodał ukraiński prezydent.

"Tutaj nie chodzi tylko o Ukrainę i nasz region, czy terytoria, które chciałby przejąć Kreml, tutaj chodzi o całą Europę, o naszą wspólną przestrzeń demokracji, wolności, praw człowieka i sprawiedliwości społecznej" - zaznaczył Zelenski. Podkreślił, że te wszystkie osiągnięcia nie są dane raz na zawsze; nie są czymś, co jest machinalnie przekazywane z pokolenia na pokolenie. Trzeba być gotowym do walki o wolność z determinacją.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Żołnierze z Białorusi? Gen. Skrzypczak o Łukaszence

Do tego potrzebni są prawdziwi liderzy. Wierzę, że wy nimi zostaniecie - prezydent zwrócił się bezpośrednio do studentów. "Nie bądźcie tylko europejskimi biurokratami, ale obrońcami ludzi, obrońcami europejskich wartości (...), bądźcie liderami tej walki o Europę" - powiedział.

d43ifd2

Zapowiedział, że gdy Ukraina pokona Rosję na polu bitwy, nie będzie można stracić czujności, a przyszli europejscy przywódcy powinni być w każdej chwili gotowi do obrony prawa i wolności przed potencjalnymi tyranami w przyszłości.

Prezydent Zełenski zapewnił, że w przyszłości na pewno zostanie otwarty kolejny oddział Kolegium Europejskiego na Ukrainie. Kolegium posiada obecnie kampus w Brugii w Belgii oraz w Natolinie.

Udział Ukrainy w sprawach europejskich musi się zwiększyć, musimy mieć specjalistów od tych zagadnień, dlatego cieszy mnie, że w Natolinie są też ukraińscy studenci, jestem pewny, że będą z godnością reprezentować Ukrainę w unijnych instytucjach - podkreślił prezydent.

d43ifd2

Tak samo jak zjednoczyliśmy i wzmocniliśmy Europę, tak przedstawiciele Ukrainy, w tym absolwenci Kolegium Europejskiego pomogą w zagwarantowaniu wolności i bezpieczeństwa na kontynencie w dłuższej perspektywie, oczywiście, z Ukrainą jako częścią Unii Europejskiej, nie ma innego rozwiązania - dodał Zełenski.

Ukraiński prezydent odpowiadał też na pytania studentów. Zwycięstwo będzie oznaczało oswobodzenie całego terytorium Ukrainy i zapewnienie mu bezpieczeństwa - zaznaczył, odnosząc się do jednego z nich. Zwycięstwo, to zakończenie walk; stanu sprzed 24 lutego nie można nazwać pokojem, bo siły rosyjskie okupowały Krym i cześć Donbasu, na wschodzie trwały walki, nie ma pokoju, gdy wojska rosyjskie zajmują część twojego terytorium - rozwinął.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d43ifd2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d43ifd2
Więcej tematów