Trwa ładowanie...

Prezydent zagra projektami ustaw? "Niekoniecznie od razu prześle"

Eksperci prezydenta kończą prace nad projektami ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, a Prawo i Sprawiedliwość czeka, kiedy dokumenty wpłyną do Sejmu, żeby jak najszybciej zacząć nad nimi pracę i zapewne wprowadzić zmiany. - Prezydent nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji, czy w dniu przedstawienia projektów prześle je do Sejmu - stwierdził rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

Prezydent zagra projektami ustaw? "Niekoniecznie od razu prześle"Źródło: PAP, fot: Paweł Supernak
d1xhug1
d1xhug1

- Prezydent obiecał, że w przeciągu dwóch miesięcy od wet przedstawi te projekty ustaw. Przedstawi to niekoniecznie oznacza, że od razu wyśle je do Sejmu - mówił Krzysztof Łapiński w "Sednie sprawy" Radio Plus.

Dodał, że drugim rozwiązaniem, które może wybrać Andrzej Duda jest przeprowadzenie "konsultacji społecznych, z innymi instytucjami, organami" jeszcze przed przesłaniem projektów na Wiejską.

Zobacz też: Weta prezydenta Andrzeja Dudy ws. ustaw o SN i KRS

Rzecznik prezydenta zwrócił uwagę, że "nie jest powiedziane", iż ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, nad którymi pracuje ośrodek prezydencki, "wzmocnią pozycję prezydenta".

d1xhug1

- Kierunek jest taki, że jeśli pewne kwestie nominacji czy innych rzeczy będą przyznane prezydentowi, a więc osobie wybranej w powszechnych wyborach - która cieszy się ogromnym mandatem społecznym - to, to nie będzie budziło takich wątpliwości jak np. przyznanie pewnych kompetencji ministrowi sprawiedliwości, który w polskim ustroju jest jeszcze prokuratorem generalnym - stwierdził.

- Prezydentowi Andrzejowi Dudzie marzy się taka konstytucja, taki system, który precyzyjnie rozdziela kompetencje pomiędzy poszczególnymi organami - podkreślił prezydencki rzecznik.

Spór o kluczowy zapis

Tymczasem "Newseek" podaje, że między Andrzejem Dudą i Jarosławem Kaczyńskim trwa przepychanka dotyczącą kluczowego zapisu w ustawie o KRS. Prezydent w lipcu zapowiadał, że część członków Krajowej Rady Sądownictwa powinna być wybierana w Sejmie większością 3/5 głosów. Takie rozwiązanie znajdzie się również w prezydenckim projekcie, który pod koniec września ma trafić do parlamentu.

d1xhug1

Przedmiotem sporu między Pałacem Prezydenckim a biurem PiS jest problem braku uzyskania takiej większości. Prezydent Duda chce, żeby w przypadku braku większości 3/5 to prezydent wybierał członków KRS. Pomysł został jednak krytycznie przyjęty przez prezesa Kaczyńskiego.

Termin prawdopodobny

Po serii środowych spotkań prezydenta z przedstawicielami klubów dziennikarze pytrali Łapińskiego, czy prezydent przedstawi gotowe projekty 25 września. Odpowiedział, że 24 lipca, kiedy prezydent zawetował ustawy o SN i KRS zapowiedział stworzenie dwóch projektów ustaw w terminie dwóch miesięcy.

- Dwa miesiące mijają 24 września, to jest niedziela, więc następnym dniem, który nie jest dniem wolnym od pracy, jest 25 września i ten termin jest wielce prawdopodobny - mówił rzecznik prezydenta.

Źródła: 300polityka.pl, Radio Plus, newsweek.pl, RMF FM

d1xhug1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xhug1
Więcej tematów