Prezydenci Polski i Niemiec rozmawiali o reparacjach. "Rozmaite aspekty"
"Prezydenci Polski i Niemiec, Andrzej Duda i Frank-Walter Steinmeier podczas rozmowy w Valletcie wyrazili przekonanie, że sprawa odszkodowań wymaga spokojnej dyskusji" - poinformował w komunikacie szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Nie odbyła się zapowiadana wcześniej konferencja rzecznika prezydenta w tej sprawie, więc dziennikarze nie mogli zadać dodatkowych pytań.
"Prezydenci przedyskutowali rozmaite polityczne i prawne uwarunkowania związane z kwestią odszkodowań" - stwierdził Szczerski w informacji przesłanej mediom.
"Rozmówcy wyrazili przekonanie, że niezależnie od rozwoju sytuacji w kwestii odszkodowań będą czynili wszystko, aby bogaty dorobek polsko-niemieckich relacji ostatnich lat został zachowany" - dodał szef gabinetu prezydenta.
Zobacz też: Reparacje od Niemców - sonda WP
Szczerski wyjaśnił też, że rozmowa prezydentów Polski i Niemiec trwała godzinę, a więc dłużej niż planowano.
Wybory w Niemczech i Brexit
"W pierwszej części poruszono kwestie dotyczące przyszłości polityki europejskiej w kontekście wyborów niemieckich. W czasie dyskusji o przyszłości UE prezydenci zgodzili się, że musi nastąpić mobilizacja państw europejskich na rzecz przełamania obecnego impasu w poszukiwaniu pozytywnych rozwiązań dla obywateli Unii" - napisał minister.
Jak dodał, za najważniejsze kwestie obaj prezydenci uznali sprawy bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego, potrzeby pobudzenia rozwoju gospodarczego w ramach jednego i niepodzielonego wspólnego rynku oraz właściwą odpowiedź na kryzys migracyjny.
Szczerski poinformował również, że zdaniem rozmówców w kontekście Brexitu Unia potrzebuje utwierdzenia się w swojej jedności i skuteczności bez niepotrzebnych podziałów i wewnętrznych napięć.
Do dwustronnej rozmowy prezydentów Polski i Niemiec doszło na marginesie spotkania państw Grupy Arraiolos, które odbywa się na Malcie. Obok państwa gospodarza w rozmowach biorą udział prezydenci 12 krajów europejskich.
PiS chce reparacji
Rozmowa prezydentów w sprawie odszkodowań wpisuje się w dyskusję na ten temat, która w Polsce została zainicjowana przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego podczas lipcowej konwencji Zjednoczonej Prawicy. Lider Prawa i Sprawiedliwości wyraził wówczas opinię, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne szkody wojenne, których "tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś".
W poniedziałek na stronie Sejmu opublikowano ekspertyzę Biura Analiz Sejmowych dotyczącą reparacji wojennych. Według niej zasadne jest twierdzenie, że Rzeczypospolitej Polskiej przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze.
Z kolei zdaniem niemieckiego rządu kwestia reparacji jest politycznie i prawnie ostatecznie uregulowana. Ponad tydzień temu opublikowana została także opinia zespołu naukowców Bundestagu, z której wynika, że polskie roszczenia reparacyjne są bezzasadne.
Z Valletty Magdalena Cedro