Trwa ładowanie...
d2p2bps

Prezydent włączy się w rozwiązanie sporu konstytucyjnego? "Społeczeństwo oczekuje zajęcia stanowiska"

• Prof. Konarski dla WP: prezydent nie może milczeć ws. pata konstytucyjnego
• Politolog UJ uważa, że Duda powinien odegrać rolę arbitra
• Kukiz'15 wzywa prezydenta do rozpoczęcia rozmów nad zmianami w konstytucji
• Nowoczesna i PO domagają się odebrania ślubowania od trzech sędziów
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Duda
Andrzej Duda (WP, Fot: Andrzej Hulimka)
d2p2bps

- Prezydent nie może milczeć w sprawie obecnego kryzysu konstytucyjnego, ponieważ został wybrany na funkcję publiczną. Społeczeństwo oczekuje od niego zajęcia stanowiska - mówi Wirtualnej Polsce prof. Wawrzyniec Konarski, politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W jego ocenie głowa państwa powinna w tym konflikcie odegrać rolę arbitra. Na czym konkretnie miałoby polegać to zadanie?

- Prezydent powinien stać się inicjatorem spotkania wszystkich istotnych sił politycznych w naszym kraju i podjąć z nimi dialog, który polegałby na wysłuchaniu racji każdej ze stron, a następnie zaproponowaniu wyjścia. Musi być ono oryginalne i zawierać w sobie, w mniejszym lub większym stopniu, argumenty wszystkich poszczególnych partii - wyjaśnia Konarski. Zdaniem politologa UJ Andrzej Duda powinien zaangażować się w rozwiązanie obecnego sporu również z przyczyn osobistych.

- Jest on politykiem znanym i bardzo mocno identyfikowanym na rynku polskiej prawicy. Osiągnął niebywały sukces pokonując w wyborach prezydenckich faworyzowanego kandydata. W mojej ocenie powinien iść za ciosem. Jeśli państwo jest w tarapatach, wynikających z niemożności pogodzenia się ze sobą ludzi, którzy tworzą klasą polityczną, to swoistym imperatywem dla głowy państwa jest, aby mogła oddziaływać na tę sytuację w sposób aktywny, biorąc pod uwagę rację obu stron - mówi Konarski. I dodaje, że prezydent ma w obecnej sytuacji szansę zamanifestować swoją pozycję. - Jeśli podejmie się roli arbitra, to w oczach opinii publicznej może na tym tylko zyskać - tłumaczy prof. Konarski.

d2p2bps

Do zaangażowania się w rozwiązanie sporu konstytucyjnego wzywa prezydenta również opozycja. Ugrupowania różnią się jednak w ocenie tego, co konkretnie powinna w obecnej sytuacji zrobić głowa państwa. Ruch Kukiz'15 oczekuje, że Andrzej Duda zorganizuje spotkanie z przedstawicielami poszczególnych klubów parlamentarnych. - Prezydent powinien zainicjować dyskusję nad zmianami w konstytucji. To jedyne rozwiązanie obecnego problemu - mówi Wirtualnej Polsce Robert Winnicki z Kukiz'15.

Nieco inne wymagania wobec głowy państwa mają politycy PO i Nowoczesnej. - Oczekujemy od prezydenta przestrzegania prawa oraz tego, aby stał się strażnikiem konstytucji, na którą przysięgał. Kolejny wyrok TK i opinia Komisji Weneckiej jednoznacznie pokazują, że wyjściem z pata jest zaprzysiężenie trzech prawidłowo wybranych sędziów oraz wpłynięcie na kolegów partyjnych, aby jak najszybciej opublikowali ostatnie orzeczenie TK - tłumaczy Wirtualnej Polsce Marcin Kierwiński z PO. Identycznym głosem mówią politycy ugrupowania Ryszarda Petru. - Prezydent powinien przyjąć ślubowanie od trzech prawidłowo wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego - mówi WP posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Zdaniem PiS rozwiązania sporu należy szukać w parlamencie. - Najpierw dajmy partiom szansę, żeby się dogadały. Jeśli to się nie uda, to będzie miejsce dla prezydenta jako osoby łączącej ponad podziałami i reprezentującej naród. Oczywiście, jeśli prezydent już na obecnym etapie zechce być patronem porozumienia, to nikt nie będzie protestował. Pytanie tylko czy głowa państwa chce angażować się w spór partyjny? - mówi Wirtualnej Polsce poseł PiS Krzysztof Łapiński.

Wirtualna Polska wysłała stosowne zapytanie do Kancelarii Prezydenta. Mimo wielu prób kontaktu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

d2p2bps

Podziel się opinią

Share
d2p2bps
d2p2bps
Więcej tematów