Trwa ładowanie...
d1zga4e
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Prezydent USA Barack Obama rozpoczął pożegnalną wizytę w Niemczech

• Obama spotka się po południu z kanclerz Angelą Merkel
• Tematem rozmowy ma być m.in. umowa UE-USA o wolnym handlu
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Barack Obama
Barack Obama (AFP, Fot: SAUL LOEB)
d1zga4e

Prezydent USA Barack Obama przybył z pożegnalną wizytą do Niemiec. Prezydencka maszyna Airforce One wylądowała w południe na lotnisku w Hanowerze. Obama spotka się po południu z kanclerz Angelą Merkel, a następnie otworzy Targi Przemysłowe.

Merkel przyjmie Obamę w pałacu Herrenhausen. Tematem rozmowy mają być problemy związane z negocjowaną obecnie umową UE-USA o wolnym handlu (TTIP), kryzys uchodźczy oraz sytuacja na Ukrainie, a także konflikty w Syrii i Libii. Po spotkaniu Merkel i Obama spotkają się z dziennikarzami.

Wieczorem oboje otworzą Międzynarodowe Targi Przemysłowe w Hanowerze. Stany Zjednoczone są w tym roku krajem partnerskim tej największej na świecie przemysłowej imprezy wystawienniczej. Prezydent zamierza przy tej okazji zabiegać o poparcie dla umowy TTIP krytycznie ocenianej przez znaczną część niemieckiego społeczeństwa. Przeciwnicy TTIP obawiają się, że porozumienie z USA doprowadzi do obniżenia standardów dotyczących praw pracowniczych i konsumenckich oraz ochrony środowiska w Europie.

d1zga4e

W sobotę w Hanowerze przeciwko TTIP demonstrowało kilkadziesiąt tysięcy osób. Kolejną demonstrację zaplanowano na niedzielę po południu.

Obecna podróż Obamy jest piątą wizytą w Niemczech, uważanych przez Waszyngton za głównego partnera w Europie.

Na poniedziałek zaplanowano w Hanowerze miniszczyt, w którym oprócz Obamy i Merkel będą uczestniczyć przywódcy Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch.

d1zga4e

Podziel się opinią

Share

d1zga4e

d1zga4e
Więcej tematów