Trwa ładowanie...
d2n8ijl
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Prezydent Turcji: umowa z UE w sprawie migrantów może nie być wykonywana

• Erdogan: jeśli UE nie podejmie koniecznych kroków, Turcja nie będzie realizowała umowy
• Od 4 kwietnia uchodźcy, którzy po 20 marca wjechali nielegalnie do Grecji, mają być przenoszeni z tego kraju do Turcji
• Za każdego Syryjczyka wydalanego z UE ma przybywać legalnie do UE inny Syryjczyk
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan (AFP, Fot: ADEM ALTAN)
d2n8ijl

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zagroził, że jego kraj nie będzie wykonywał umowy w sprawie migrantów, jeżeli UE nie wywiąże się ze swoich zobowiązań. Bruksela zadeklarowała m.in. przyspieszenie rozmów akcesyjnych z Ankarą.

- Są jasno określone warunki. Jeżeli Unia Europejska nie podejmie odpowiednich kroków, wtedy Turcja nie wdroży porozumienia - ostrzegał prezydent Turcji podczas wystąpienia w pałacu prezydenckim.

- Wszystko, co było obiecane (musi być wdrożone przez UE), a także co jest wymienione w tekście porozumienia - podkreślał Erdogan.

d2n8ijl

Zgodnie z porozumieniem UE z Turcją od 4 kwietnia uchodźcy, którzy po 20 marca wjechali nielegalnie do Grecji, mają być przenoszeni z tego kraju do Turcji. Za każdego Syryjczyka wydalanego z UE ma przybywać legalnie do UE inny Syryjczyk.

Uzgodniono także przyspieszenie prac nad liberalizacją wizową, by najpóźniej z końcem czerwca UE zniosła wizy dla Turków. Unia i Turcja otworzą jeszcze w tym półroczu nowy rozdział negocjacji akcesyjnych (dotyczący budżetu i finansów) oraz przyśpieszą przygotowanie do otwarcia kolejnych rozdziałów. UE ma szybciej przekazać obiecane 3 mld euro na pomoc dla przebywających w Turcji syryjskich uchodźców. Od 2018 r. Unia ma przeznaczyć na pomoc uchodźcom w Turcji dodatkowe 3 mld euro.

- Około trzech milionów osób jest żywionych za nasze pieniądze. Otrzymaliśmy obietnice, jednak na razie nie zostały one zrealizowane. (...) Usłyszeliśmy liczne podziękowania za nasze wysiłki ws. uchodźców i walki z terroryzmem. Jednak nie robimy tego za zwykłe "dziękuję" - argumentował prezydent Turcji.

Jeszcze w środę pozytywnie o porozumieniu ze Wspólnotą wypowiadał się premier Turcji Ahmet Davutoglu podczas wizyty w Finlandii. Jego zdaniem spadek liczby nielegalnych migrantów docierających na greckie wyspy z Turcji pokazuje, że działa porozumienie Unii Europejskiej z Ankarą.

d2n8ijl

Podziel się opinią

Share

d2n8ijl

d2n8ijl
Więcej tematów