Trwa ładowanie...
13-05-2015 22:05

Prezydent Turcji apeluje do Europy, aby zajęła się imigrantami

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zaapelował w Tiranie do państw europejskich, aby "wypełniały swe powinności" wobec imigrantów. Przypomniał, że Turcja przyjęła już prawie dwa miliony uchodźców.

Prezydent Turcji apeluje do Europy, aby zajęła się imigrantamiŹródło: PAP/EPA, fot: STR
dvrtidf
dvrtidf

- Turcja wydała 5,6 mld dolarów (4,9 mld euro), aby przyjąć i otoczyć opieką 1,7 mln Syryjczyków i około 300 tys. Irakijczyków, którzy mieszkają w obozach dla uchodźców w różnych miastach naszego kraju - powiedział Erdogan na briefingu z dziennikarzami podczas wizyty w Tiranie.

- Wszyscy staliśmy się świadkami tego, w jaki sposób migranci giną w rejonie Morza Śródziemnego lub w innych miejscach, i widziałem wyraźnie postawę Europy wobec nich. Czy możemy być nieczuli wobec ludzi biednych i bezdomnych? Czy kraje rozwinięte nie powinny oferować im rozwiązania? Kraje europejskie również mają zobowiązania i każdy powinien wypełniać swe powinności - podkreślił.

Fala imigrancji

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans przedstawił strategię, która, aby złagodzić skutki fali imigracji w regionie Morza Śródziemnego, przewiduje rozmieszczanie uchodźców w różnych krajach UE. Wstępnie rozważono rozdzielenie pomiędzy wszystkie kraje UE 20 tys. uchodźców. Strategia KE w dziedzinie migracji poza działaniami doraźnymi obejmuje też plany polityki migracyjnej na przyszłość.

W 2014 roku w Europie prośby o azyl złożyło ponad 360 tys. imigrantów. Jedynie połowa - 185 tys. - została zaakceptowana, a wysiłek ich przyjęcia wzięły na siebie głównie Niemcy, Szwecja, Francja, Włochy, Wielka Brytania i Holandia.

dvrtidf

Erdogan wraz z prezydentem Albanii Bujarem Nishanim zainaugurował w środę w Tiranie budowę imponującego meczetu, największego na Bałkanach, która zostanie sfinansowana przez tureckich muzułmanów. Budowla, która kosztować będzie 30 mln euro, powstanie w ciągu dwóch lat. Będzie miała 20 tys. m kwadratowych powierzchni i będzie się w niej mogło modlić 4 500 wiernych.

Ponad połowa (56 procent) z trzech milionów Albańczyków to muzułmanie, 15 proc. to katolicy, a 11 proc. - prawosławni.

Meczet powstanie w centrum miasta, niedaleko kościoła katolickiego i cerkwi. W pobliżu meczetu zbudowane zostanie specjalne muzeum, które ma być symbolem tolerancji religijnej.

Turcja jest czwartym co do wielkości partnerem ekonomicznym Albanii; inwestycje tureckie w tym kraju mają wartość 2,7 mld dolarów.

Zobacz również wideo: Dramat imigrantów na Morzu Egejskim
dvrtidf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvrtidf
Więcej tematów