Trwa ładowanie...
d3lftay

Prezydent Trump zaostrza sankcje godzące w Koreę Północną

Prezydent USA Donald Trump poinformował o wydaniu dekretu przewidującego rozszerzenie możliwości nakładania sankcji na osoby i firmy, w tym banki, które finansują i ułatwiają handel z Koreą Północną.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Donald Trump przemawia na 72. Sesji ZO ONZ
Prezydent Donald Trump przemawia na 72. Sesji ZO ONZ (PAP/EPA, Fot: Peter Foley)
d3lftay

W gestii resortu finansów leżeć będzie nakładanie sankcji na zagraniczne banki realizujące transakcje powiązane z handlem z Koreą Północną. - Zagraniczne banki będą miały jasny wybór, czy chcą prowadzić handel z nami, czy z Koreą Północną - powiedział Trump dziennikarzom w Nowym Jorku przed spotkaniem z przywódcami Japonii i Korei Południowej.

Zobacz też: Korea Północna: Trump to starzec bez rozumu

Według Trumpa celem jest odcięcie źródeł dochodów, "z których finansowane są północnokoreańskie dążenia do opracowania najbardziej śmiercionośnej broni, jaką zna ludzkość". Powiedział, że USA mogą się skoncentrować na północnokoreańskim przemyśle tekstylnym, rybołówstwie, technologii informacyjnej oraz na przemyśle wytwórczym. Celem będzie też północnokoreańska żegluga. Reuters odnotowuje, że prezydent USA nie wspomniał w tym kontekście o ropie naftowej.

d3lftay

11 września Rada Bezpieczeństwa ONZ jednogłośnie rozszerzyła sankcje wobec Korei Północnej, zakazując jej eksportu tekstyliów i ograniczając jej import ropy naftowej. Była to reakcja na podziemne zdetonowanie w tym państwie 3 września szóstego już ładunku nuklearnego i przeprowadzenie 14 września kolejnej próby rakiety balistycznej o znacznym zasięgu. Pocisk przeleciał nad północną Japonią i spadł do Pacyfiku - poinformowały armie Korei Południowej i USA.

Trump zapowiedział, że z prezydentem Korei Południowej Mun Dze Inem będzie rozmawiał o tym, co jeszcze można zrobić w związku z kryzysem północnokoreańskim.

Zapytany, czy możliwy jest jeszcze dialog z Koreą Północną, Trump odpowiedział: "Dlaczego nie?".

W środę w wywiadzie dla "Deutsche Welle" Angela Merkel skrytykowała przemówienie prezydenta USA Donalda Trumpa na Forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w którym groził Korei Płn. "totalnym zniszczeniem".– Każdą formę rozwiązania problemów na drodze militarnej uważamy za absolutnie niedopuszczalną i stawiamy na zabiegi dyplomatyczne. Są to z mojego punktu widzenia także sankcje i realizacja tych sankcji – stwierdziła szefowa niemieckiego rządu.

d3lftay

Podziel się opinią

Share

d3lftay

d3lftay
Więcej tematów