ŚwiatAngeli Merkel nie spodobało się wystąpienie Donalda Trumpa. "Absolutnie niewłaściwe"

Angeli Merkel nie spodobało się wystąpienie Donalda Trumpa. "Absolutnie niewłaściwe"

- Muszę powiedzieć w imieniu swoim i rządu: uważamy każde militarne rozwiązanie za absolutnie niewłaściwe, stawiamy natomiast na zabiegi dyplomatyczne - powiedziała Angela Merkel. Kanclerz Niemiec ma zupełnie inne wyobrażenie na temat wyciszania konfliktu z Koreą Północną, niż Donald Trump.

Angeli Merkel nie spodobało się wystąpienie Donalda Trumpa. "Absolutnie niewłaściwe"
Źródło zdjęć: © PAP | Clemens Bilan
Magdalena Nałęcz-Marczyk

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w wywiadzie dla telewizji Deutsche Welle ostro skrytykowała w środę wystąpienie prezydenta USA Donalda Trumpa na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Zaznaczyła, że Niemcy odrzucają militarne rozwiązanie konfliktu z Koreą Północną.

Odnosząc się do groźby wypowiedzianej przez Trumpa, że w przypadku ataku ze strony KRLD Stany Zjednoczone będą zmuszone "całkowicie zniszczyć" ten kraj, Merkel powiedziała: - Jestem przeciwna takiej groźbie. Muszę powiedzieć w imieniu swoim i rządu: uważamy każde militarne rozwiązanie za absolutnie niewłaściwe, stawiamy natomiast na zabiegi dyplomatyczne.

Jak podkreśliła, właściwą odpowiedzią na politykę władz w Pjongjangu są sankcje. - Wszystkie inne (działania - red.) z związku z Koreą Północną uważam za błędne - zaznaczyła szefowa niemieckiego rządu. - W tej kwestii (między mną - red.) a amerykańskim prezydentem istnieje wyraźna różnica zdań - powiedziała Merkel.

Merkel potwierdziła gotowość niemieckiego rządu do włączenia się w zabiegi mające na celu rozwiązanie konfliktu dotyczącego programów zbrojeniowych reżimu w Pjongjangu. - Chociaż (Korea Płn. - red.) jest od nas daleko, to konflikt ten dotyczy nas. Jestem gotowa, podobnie jak minister spraw zagranicznych, do wzięcia na siebie odpowiedzialności - zadeklarowała.

AfD? Merkel odpowiada zdecydowanie

Jej zdaniem należy, podobnie jak w negocjacjach z Iranem, prowadzić rozmowy z Koreą Płn., w których powinny uczestniczyć Rosja, Chiny i USA. Merkel zaznaczyła, że Niemcy od czasów NRD posiadają przedstawicielstwo dyplomatyczne w Pjongjangu, a Korea Północna ma swoją ambasadę w Berlinie. Niemcy mają też bliskie kontakty z Chinami, Japonią, Koreą Południową, a także z USA.

Przypomniała, że we wrześniu 2013 roku w jednym z berlińskich hoteli prowadzone były tajne negocjacje przedstawicieli USA i Korei Płn.

Na pytanie, czy skontaktuje się osobiście z północnokoreańskim dyktatorem Kim Dzong Unem, Merkel odpowiedziała: - To temat nie na dzisiaj. Nie będę podejmować żadnych nieuzgodnionych kroków.

Odnosząc się do niedzielnych wyborów do Bundestagu, Merkel zapewniła, że "nigdy nie będzie współpracowała" z Alternatywą dla Niemiec (AfD). Eurosceptyczna i antyislamska partia wejdzie prawdopodobnie po raz pierwszy do niemieckiego parlamentu.

kim dzong unangela merkelonz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (656)