PolskaPrezydent spotka się w Chicago z przywódcami Francji, Niemiec i Ukrainy

Prezydent spotka się w Chicago z przywódcami Francji, Niemiec i Ukrainy

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że będzie rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem o ryzyku niewykorzystania przez Ukrainę jej osiągnięć na drodze integracji z UE w związku m.in. ze sprawą b. premier Julii Tymoszenko. Prezydent, który w dniach 20-21 maja będzie uczestniczył w szczycie NATO w Chicago, spotka się tam m.in. z Janukowyczem, a także prezydentem Francji Francois Hollande'em i kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Komorowski podkreślił w rozmowie, że jest wiele spraw, które należałoby omówić z Janukowyczem, także "w kontekście uzyskanych przez Ukrainę efektów w zakresie przygotowań do integrowania się ze światem zachodnim". Prezydent wyjaśnił, że ma na myśli wynegocjowane z wielkim trudem umowy: stowarzyszeniową oraz o strefie wolnego handlu między Ukrainą a UE.

Komorowski podkreślił, że wynegocjowanie tych umów "jest wielkim sukcesem także i obecnej ekipy rządzącej Ukrainą".

- Będzie to na pewno rozmowa poświęcona także ryzyku niewykorzystania tych osiągnięć ze względu na zaistniałą sytuację w polityce wewnętrznej Ukrainy, jaką jest m.in. kwestia b. premier Julii Tymoszenko - powiedział prezydent. Jak podkreślił, "patrzy na to jako na istotne źródło zagrożenia dla europejskich aspiracji Ukrainy, co również musi martwić Polskę, bo Polska była zawsze rzecznikiem zbliżania Ukrainy do świata zachodniego".

Bo - jak mówił - "zawsze obawialiśmy się, że alternatywą może być integrowanie się Ukrainy ze światem wschodnim".

- Jako członek UE Polska oddziaływała i powinna konsekwentnie oddziaływać na poglądy krajów członkowskich UE, tłumacząc, że z punktu widzenia rozwoju sytuacji międzynarodowej, szans gospodarczych czy z punktu widzenia logicznego zbudowania konstrukcji politycznej w Europie, należy Ukrainę wspomagać w jej drodze ku światu zachodniemu, a nie zniechęcać - powiedział prezydent.

Zdaniem Komorowskiego w przypadku Ukrainy najważniejsze są nie problemy jednostkowe, ale rozwiązania systemowe, "które pozwalałyby na uniknięcie tego rodzaju zdarzeń, jakie w tej chwili są przeszkodą w drodze Ukrainy do świata zachodniego".

Jak ocenił prezydent, przed Ukrainą stoi wielkie zadanie, jakim powinna być reforma ukraińskiego prawa i ukraińskiego systemu sądownictwa.

Źródło artykułu:PAP
natobronisław komorowskiusa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (15)