Trwa ładowanie...

Prezydent RPA zaatakował NATO. Jest po rozmowie z Putinem

Prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa oskarżył NATO o odpowiedzialność za wojnę w Ukrainie. Powiedział, że będzie opierał się wezwaniom do potępienia Rosji. Uważa, że wojny można było uniknąć, gdyby NATO słuchało ostrzeżeń.

Prezydent RPA Cyril Ramaphosahciałby podjąć się mediacji pomiędzy Rosją i Ukrainą. Winą za wybuch tej wojny oskarża NATO Prezydent RPA Cyril Ramaphosahciałby podjąć się mediacji pomiędzy Rosją i Ukrainą. Winą za wybuch tej wojny oskarża NATO Źródło: Flickr
d2qkuky
d2qkuky

- Przywódcy krajów dawno wskazywali na to, że ekspansja Sojuszu na wschód doprowadzi do większej, a nie mniejszej niestabilności w regionie - powiedział Ramaphosa podczas swojego wystąpienia w parlamencie w Johannesburgu.

Jak podała agencja Reutersa, prezydent RPA stwierdził jednocześnie, że "nie może tolerować użycia siły i łamania prawa międzynarodowego", czym przyznał, że agresja Rosji dokonuje się z lekceważeniem wszelkich zdobyczy ludzkości w sprawie humanitarnego wymiaru konfliktów zbrojnych.

W piątek Ramaphosa powiedział, że RPA została poproszona o mediację w konflikcie rosyjsko-ukraińskim. Nie powiedział jednak, z jakiej strony padła taka prośba o interwencję. Wyznał, że Putin osobiście zapewnił go, że toczą się negocjacje w celu ustalenia warunków rozejmu. Południowoafrykański zdradził także, że nie rozmawiał jeszcze z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, ale ma taki zamiar.

d2qkuky

Prezydent RPA nigdy nie potępi Rosji i Putina

- Są tacy, którzy nalegają, abyśmy zajęli bardzo wrogie stanowisko wobec Rosji. Podejście, które zamierzamy przyjąć to naleganie, aby był dialog - dodał Ramaphosa.

Partia Afrykańskiego Kongresu Narodowego Ramaphosy, która rządzi RPA od zakończenia rządów białej mniejszości w 1994 roku, miała silne powiązania z byłym Związkiem Radzieckim, który szkolił i wspierał działaczy przeciw apartheidowi podczas zimnej wojny. Z tego powodu RPA jest czasem traktowana na Zachodzie z dużym dystansem.

- Nigdy nie chcemy udawać, że mamy tak wielki wpływ na światową politykę, jaki mają inne kraje. Potępienie jednej strony konfliktu mogłoby przekreślić rolę, jaką możemy jeszcze odegrać - powiedział prezydent RPA.

Ukraina uległe żądaniom terytorialnym Rosji? "Myślę, że to jest nierealne"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2qkuky
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2qkuky
Więcej tematów