Trwa ładowanie...
d3h1ths

Prezydent: Polska aktywnie wspiera walkę z ISIS

Polska aktywnie wspiera walkę z Daesz i wysiłek irackich władz mający na celu odzyskanie integralności terytorialnej - powiedział prezydent Andrzej Duda. Według irackiego przywódcy Fuada Masuma, Irak potrzebuje dalszego wsparcie krajów, które mu go udzielały w ostatnich latach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Andrzej Duda i prezydent Iraku Mohammed Fuad Masum Khader
Prezydent Andrzej Duda i prezydent Iraku Mohammed Fuad Masum Khader (PAP/EPA)
d3h1ths

- Obecnie nasze kraje wspólnie walczą o pokój przeciwko terroryzmowi i fundamentalizmowi religijnemu - podkreślił Duda. Wyraził szacunek dla irackiej armii w walce z terrorystami z Al-Kaidy i Państwa Islamskiego.

- Polska aktywnie wspiera walkę z Daesz (Państwo Islamskie) i wysiłek irackich władz mający na celu odzyskanie integralności terytorialnej państwa, a także konsekwentnie wspiera jedność i suwerenność Republiki Iraku - powiedział prezydent Duda. - Mając nadzieję na rychłe osiągnięcie pełnej stabilizacji sytuacji w Iraku jesteśmy gotowi uczestniczyć w odbudowie pańskiego kraju - zadeklarował.

Zaznaczył, że region Bliskiego Wschodu leży w sferze szczególnego zainteresowania Polski. - Liczę na owocną współpracę z panem prezydentem, pańskim krajem, jego władzami, zwłaszcza podczas zasiadania przez Polskę w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, gdzie otrzymaliśmy przewodnictwo nad irackim komitetem sankcyjnym - powiedział Duda.

d3h1ths

Prezydent Iraku podkreślił, że chrześcijanie w Iraku są nieodłączną częścią irackiej tożsamości. - Irakijczycy nie dopuszczali się aktów agresji wobec chrześcijan. Natomiast z rąk terrorystów z Daesz zarówno chrześcijanie, jak i jazydzi i inni bardzo wiele wycierpieli - mówił Masum.

Przekonywał, że pomimo mozaiki religijnej i etnicznej naród iracki jest jednością, o czym świadczy to, że do walki z Państwem Islamskim stanęli ramię w ramię wszyscy Irakijczycy. - Nie było już różnic pomiędzy muzułmaninem a niemuzułmaninem, różnic wewnętrznych pomiędzy różnymi nurtami w islamie, a także pomiędzy różnymi narodowościami, które są w naszym kraju - zaznaczył Masum.

Jak mówił, Państwo Islamskie stanowi w dużej mierze zamknięty rozdział w historii Iraku, choć - jak przyznał iracki prezydent - niebezpieczeństwo terrorystyczne pozostaje. - Stąd potrzebne jest wsparcie, w szczególności krajów, które go już udzielały w ostatnich latach. Wśród nich jest Polska - podkreślił prezydent Iraku.

d3h1ths

Podziel się opinią

Share
d3h1ths
d3h1ths
Więcej tematów