Trwa ładowanie...

Prezydent poinformował sędziów, że przeszli w stan spoczynku. Wysłał 11 pism

- Prezydent wysłał zawiadomienie do 11 sędziów Sądu Najwyższego, informując, że przeszli w stan spoczynku z dniem 4 lipca. Wśród tych osób jest profesor Małgorzata Gersdorf - poinformował prezydencki minister Andrzej Dera.

Share
Prezydent poinformował sędziów, że przeszli w stan spoczynku. Wysłał 11 pism
Źródło: PAP
dj555xa

– Mogę państwa poinformować, że prezydent w dniu wczorajszym podpisał pisma – na podstawie art. 39 (ustawy o SN - przyp. red.) – powiadamiające tych sędziów, którzy nie złożyli oświadczeń, że z dniem wczorajszym przeszli w stan spoczynku – powiedział Andrzej Dera w rozmowie z dziennikarzami.

Prezydencki minister został rownież zapytany, czy Andrzej Duda napisał także do Małgorzaty Gersdorf. – Tak, do wszystkich sędziów, którzy nie złożyli oświadczenia w tym terminie, na podstawie art. 39 - odparł Dera.

dj555xa

Przypomnijmy: nowe przepisy o Sądzie Najwyższym zakładają, że sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia, przechodzą w stan spoczynku. Mogą dalej pełnić swoją funkcję, jeśli przedłożą zaświadczenia o stanie zdrowia i zwrócą się do prezydenta, a on wyrazi na to zgodę. W SN jest 73 sędziów. 65. rok życia ukończyło 27 z nich, w tym właśnie pierwsza prezes SN Małgorzata Gersdorf.

Pierwsza prezes SN już w połowie czerwca zapewniała, że "nie złożyła i nie złoży" wniosku do prezydenta ws. dalszego zajmowania stanowiska sędziowskiego i funkcji prezesa SN.

Tymczasem w ostatnich dniach Gersdorf podjęła decyzję, że jej zastępcą na czas nieobecności będzie prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN Józef Iwulski. Z kolei prezydencki minister Paweł Mucha oświadczył też, że prezydent Andrzej Duda zgodnie z art. 12 par. 2 ustawy o SN wyznaczył sędziego Józef Iwulskiego na pełniącego obowiązki pierwszego prezesa SN.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dj555xa

Podziel się opinią

Share
dj555xa
dj555xa
Więcej tematów