Prezydent podpisał ustawę o ratyfikacji protokołu ws. przyjęcia Czarnogóry do NATO
• Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zezwalającą na ratyfikację Protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji Czarnogóry
• Po ratyfikacji przez wszystkie kraje należące do NATO, Czarnogóra zostanie 29. członkiem Sojuszu
- Strona czarnogórska kilkakrotnie sygnalizowała, że bardzo zależy jej na tym, aby Polska - gospodarz Szczytu NATO oraz kraj, który silnie popiera zaproszenie tego państwa do Sojuszu - była jednym z pierwszych państw członkowskich, które ratyfikują Protokół akcesyjny - zaznaczono w sobotnim komunikacie Kancelarii Prezydenta.
Dlatego - jak dodano "mając na celu utrzymanie wizerunku i wiarygodności Polski jako państwa aktywnie wspierającego politykę "otwartych drzwi" oraz jednego z najważniejszych sojuszników Czarnogóry, zdaniem rządu, wskazane jest jak najpilniejsze przeprowadzenie procesu ratyfikacji".
Sejm uchwalił ustawę 6 lipca, zaś Senat poparł ją 21 lipca. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
W uzasadnieniu ustawy podkreślono, że decyzja o przyjęciu Czarnogóry do NATO jest "świadectwem woli umacniania i jednoczenia kontynentu europejskiego oraz zachęca pozostałe państwa aspirujące do członkostwa do kontynuowania reform". - Przede wszystkim stanowi jednak potwierdzenie kontynuacji polityki "otwartych drzwi", zachowując perspektywę dla Gruzji, a w przyszłości Finlandii i Szwecji, jeśli państwa te zdecydują się na przystąpienie do Sojuszu - zaznaczono.
- Członkostwo Czarnogóry ma ważny wymiar polityczny w kontekście ograniczenia wpływów rosyjskich w regionie Bałkanów Zachodnich. Przyjmując Czarnogórę do NATO, potwierdzamy, że państwa trzecie nie mają prawa weta w sprawie rozszerzenia tej organizacji - napisano. Ponadto "istotne znaczenie strategiczne ma także fakt, iż od chwili przyjęcia Czarnogóry do NATO, Sojusz będzie kontrolował całą linię brzegową basenu Morza Adriatyckiego".
Protokół o przystąpieniu Czarnogóry do Sojuszu Północnoatlantyckiego podpisali w maju w Brukseli ministrowie spraw zagranicznych państw NATO. Zostanie ona pełnoprawnym członkiem Sojuszu po ratyfikacji dokumentu przez wszystkie państwa Sojuszu.
Po ratyfikacji protokołu Czarnogóra zostanie 29. państwem członkowskim NATO. Do tego czasu na wszystkich natowskich spotkaniach będzie ona miała status obserwatora lub państwa zaproszonego.
Decyzja o zaproszeniu Czarnogóry do Sojuszu zapadła na spotkaniu szefów MSZ państw NATO w grudniu 2015 roku.