PolskaPrezydent podpisał ustawę o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym

Prezydent podpisał ustawę o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym

Aleksander Kwaśniewski podpisał w środę ustawę z 20 lipca 2001 roku o zmianie ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym oraz niektórych innych ustaw.

16.08.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

O decyzji prezydenta przesądziły zawarte w ustawie rozstrzygnięcia, które powinny usprawnić działanie służby zdrowia, poprawić warunki udzielania pacjentom świadczeń zdrowotnych oraz wyeliminować błędy popełnione przy wprowadzaniu reformy systemu ochrony zdrowia.

Duże znaczenie miało także oficjalne stanowisko rządu wyrażone przez premiera Jerzego Buzka w trakcie spotkania z Kwaśniewskim, iż niezależnie od trudności finansów publicznych ustawa powinna wejść w życie.

W lipcu Sejm zadecydował, że w 2006 roku składka na ubezpieczenie zdrowotne wyniesie 9% przychodu ubezpieczonego. Do tego czasu, co roku - począwszy od 2002 roku - składka będzie podnoszona o 0,25 punktu procentowego. Obecnie składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 7,75%.

Sejm utrzymał pierwotny zapis, że pacjent będzie mógł uzyskać skierowanie do szpitala wystawione przez lekarza nie posiadającego kontraktu z kasą chorych.

Kasy chorych będą musiały publikować w Internecie po zakończeniu konkursu ofert informację o zawartych kontraktach, m.in. liczbę, rodzaj i cenę zakupionych świadczeń.

Posłowie odrzucili poprawkę Senatu, który chciał pozostawić żołnierzy zawodowych oraz ich rodziny w systemie ubezpieczeniowym. W myśl przyjętych zapisów będą oni płacili swoje składki Ministerstwu Obrony Narodowej. MON będzie musiał także utrzymywać 6-8 szpitali.

Ustawa mówi też o tym, że dzieciom do 18 roku życia i kobietom w ciąży i połogu będą przysługiwały dodatkowe bezpłatne świadczenia stomatologiczne, których wykaz określi minister zdrowia.

Ubezpieczeni będą mieli prawo do wyboru szpitala spośród wszystkich, które posiadają kontrakt z dowolną kasą chorych. Obecnie, jeśli pacjent chce leczyć się w szpitalu spoza macierzystej kasy chorych, musi otrzymać promesę opłacenia leczenia przez swoją kasę. Do okulisty i neurologa nie będzie potrzebne skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. (and)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)