Trwa ładowanie...
d44on11

Prezydent Palestyny w Polsce. Duda: rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego "leży Polsce na sercu

• Mahmud Abbas przyjechał do Polski na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy

• Duda: uczestniczymy w procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie

• Abbas: nie dojdzie do mojego spotkania z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu w Moskwie

• Tematem rozmów były kwestie relacji dwustronnych i problem uchodźców

d44on11

- Polska będzie zabiegała, aby konflikt izraelsko-palestyński się rozwiązał, aby doszło do uspokojenia sytuacji - zadeklarował prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Palestyny Mahmudem Abbasem. Duda podkreślił, że rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego "leży Polsce na sercu".

- Uczestniczymy w procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie, w lipcu minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski uczestniczył w rozmowach paryskich, dotyczących rozwiązania wszystkich kwestii konfliktowych pomiędzy Palestyną, a Izraelem. Wierzymy w to, i będziemy jako Polska cały czas zabiegali, aby ten konflikt się rozwiązał, aby doszło do uspokojenia sytuacji, aby w przyszłości dwa państwa mogły istnieć, koegzystując ze sobą - powiedział Duda na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Abbasem.

Wznowiony w lipcu 2013 r. izraelsko-palestyński proces pokojowy, w którym mediatorem był sekretarz stanu USA John Kerry, załamał się w kwietniu 2014 r., nie doprowadzając do porozumienia. Główną przeszkodę w rozmowach stanowi osadnictwo izraelskie na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Jerozolimie Wschodniej, w której Palestyńczycy chcą mieć stolicę swego przyszłego państwa. Większość krajów uważa to budownictwo za nielegalne.

d44on11

Kolejnym tematem rozmów - relacjonował prezydent Duda - były kwestie relacji dwustronnych i problem uchodźców. - Bardzo się cieszę z propozycji, która dzisiaj padła, aby rozpocząć rozmowy na temat powstania strefy gospodarczej polsko-palestyńskiej w Palestynie, tak jak inne państwa, która już takie strefy mają. Dziękuję za tę propozycję. Jestem przekonany, że będzie tutaj zainteresowanie ze strony polskiego rządu i polskiego biznesu, aby tę inicjatywę zrealizować i rozwinąć - zaznaczył.

Duda wyraził nadzieję, że jego wizyta w styczniu przyszłego roku w Izraelu i Palestynie, będzie owocna. - Leży mi na sercu po pierwsze rozwiązanie wszystkich kwestii konfliktowych w regionie, po drugie, nie ukrywam, że leży mi na sercu, także los chrześcijan na Bliskim Wschodzie - podkreślił.

Prezydent poinformował też, że w listopadzie udaje się do Jordanii. - Chciałbym, żeby Polska była aktywna w tym regionie i żebyśmy drogą dyplomatyczną przyczynili się do rozwiązania wszystkim kwestii konfliktowych, a tam, gdzie dzisiaj toczy się wojna, żebyśmy pomogli w przywróceniu ładu, który oznacza przestrzeganie prawa międzynarodowego - zaznaczył.

d44on11

Duda zadeklarował również, że Polska - tak jak to ma miejsce od lat - nadal będzie udzielała Palestynie pomocy rozwojowej. - Zapewniłem, że Palestyna może liczyć na Polskę - oświadczył prezydent.

Abbas: nie dojdzie do spotkania z premierem Izraela w Moskwie

Nie dojdzie do mojego spotkania z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu w Moskwie planowanego wcześniej na 9 września - poinformował prezydent Palestyny Mahmud Abbas. Zadeklarował wolę dialogu z premierem Izraela w przyszłości.

- Prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował spotkanie w Moskwie 9 września. Zgodziłem się. Miałem stąd udać się bezpośrednio do Moskwy, aby spotkać z premierem Netanjahu. Niestety w poniedziałek odbyła się rozmowa w Jerozolimie pomiędzy przedstawicielem prezydenta Putina i przedstawicielem Netanjahu. Przedstawiciel Netanjahu zaproponował odroczenie tego spotkania - powiedział prezydent Palestyny.

- Nie dojdzie do tego spotkania. Deklaruję, że udam się na spotkanie w kolejnym terminie, czy to w Moskwie, czy w innym kraju na świecie, bo dialog jest jedyną drogą do pokoju dla narodu palestyńskiego - oświadczył Abbas.

d44on11

O tym, że palestyński przywódca Mahmud Abbas zgadza się na bezpośrednie rozmowy z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu w Rosji poinformowały w poniedziałek rosyjskie media, powołując się na palestyńską ambasadę w Moskwie.

Wcześniej w poniedziałek kancelaria Netanjahu informowała, że szef izraelskiego rządu rozważa złożoną przez rosyjskiego prezydenta Władimira Putina ofertę goszczenia takich rozmów.

Izraelsko-palestyńskie rozmowy pokojowe załamały się w 2014 roku.

d44on11
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44on11
Więcej tematów