Trwa ładowanie...
d4ksi1d

Prezydent Iraku o 20 Polakach zabitych przez ISIS. Duda zaprzecza

W poniedziałek z wizytą w Warszawie przebywał prezydent Iraku Mohammed Fuad Masum Khader. Podczas wspólnego wystąpienia z Andrzejem Dudą powiedział, że w walce z ISIS zginęło ok. 20 polskich żołnierzy. Polski prezydent nie mógł ukryć zdziwienia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Iraku Mohammed Fuad Masum Khader w poniedziałek przebywał z wizytą w Warszawie
Prezydent Iraku Mohammed Fuad Masum Khader w poniedziałek przebywał z wizytą w Warszawie (Kancelaria Prezydenta RP, Fot: Jakub Szymczuk)
d4ksi1d

"Irakijczyk sprecyzował, że z w walce z al-Kaidą" – napisał na Twitterze obecny na wystąpieniu prezydentów Jerzy Haszczyński z "Rzeczpospolitej". Głównym celem wizyty delegacji państwa z Bliskiego Wschodu były właśnie kwestie bezpieczeństwa, aktualna sytuacja na Bliskim Wschodzie, eksport polskiej żywności, a także rozwój współpracy gospodarczej.

Polska wspiera koalicję walczącą z tzw. Państwem Islamskim, a Irak jest jednym z krajów najmocniej zagrożonych przez działania ekstremistów. Polscy wojskowi pełnią wiodącą rolę w programie szkolenia irackich żołnierzy. – Wspieramy wszelkie działania, które dla wsparcia Iraku realizowane są również przez UE. Wspieramy przygotowanie planu strategicznego dla Iraku, nad którym na forum UE dosłownie w ostatnich dniach rozpoczęły się prace – mówił prezydent Andrzej Duda na konferencji z prezydentem Iraku. Zapowiedział także starania w celu utworzenia polskiego konsulatu generalnego w Irbilu.

d4ksi1d

Iracka armia wciąż walczy z oddziałami ISIS

Polski prezydent deklarował też chęć włączenia się przez Polskę w program odbudowy i modernizacji irackiej gospodarki, nawiązując do intensywnej współpracy między państwami w latach 80-tych. Przywódcy omawiali też zakres polskiej pomoc humanitarnej, współpraca naukowej i kulturalna, w tym rewitalizację i ochronę dóbr kultury.

W tym roku Polska i Irak obchodzą 85-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych.

Żródło: Kancelaria Prezydenta RP

d4ksi1d

Podziel się opinią

Share
d4ksi1d
d4ksi1d
Więcej tematów