Prezydent Gdańska zapowiada: złożę wniosek o delegalizację ONR

Paweł Adamowicz, po sobotnim marszu ONR, zwołał specjalną konferencję prasową. Wcześniej podkreślił, że urzędnicy nic nie wiedzieli o tym, że przez miasto przejdą członkowie organizacji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Paweł Adamowicz wypowiedział się na specjalnie zorganizowanej konferencji
Paweł Adamowicz wypowiedział się na specjalnie zorganizowanej konferencji (East News, Fot: MARIUSZ GACZYNSKI)
WP

- Przejście zostało zgłoszone przez osobę prywatną, mieszkankę jednej z dzielnic Gdańska - mówi na konferencji Adamowicz. - Kobieta w uzasadnieniu zgłoszenia wpisała, że zgromadzenie będzie dotyczyć „istoty zachowań narodowych i niepodległościowych oraz w przestrzeni publicznej w Polsce” - zaznacza.

WP

Na specjalnie zorganizowanej w niedzielę konferencji, Adamowicz zaznaczył, że samorząd i administracja samorządowa nie mają prawa pytać osoby, która zgłasza wniosek o manifestację po co to robi i w jakim imieniu. - Jest to procedura bardzo liberalna, bardzo otwarta, oparta na zasadzie zaufania. To zaufanie zostało nadużyte - podkreśla Paweł Adamowicz.

- Pamiętajmy, ONR jest dalej legalną organizacją. Mimo wielokrotnych próśb, postulatów, żądań, zarówno minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i minister spraw wewnętrznych Joachim Brudziński nie podjęli działań by tę organizację zdelegalizować - mówi Adamowicz.

Zobacz także: Kamila Gasiuk-Pihowicz: PO i Nowoczesna mają większe poparcie niż PiS

WP

Paweł Adamowicz przyznał, że negatywna decyzja ze strony prezydenta Gdańska, mogłaby przez jednych zostać uznana "za łamanie wolnościowych praw zgromadzeń", przez innych "przyjęta byłaby z oklaskami". - Gdyby wniosek został złożony przez ONR, zdecydowanie odmówiłbym - zapewnia Adamowicz. - Odmowa związana byłaby z "nacjonalistycznym ksenofobicznym charakterem tej organizacji - tłumaczy.

Z wypowiedzi Adamowicza wynikało także, że po raz kolejny wystąpi o delegalizację ONR. Stwierdza, że będzie nawoływał do tego również innych prezydentów polskich miast. - Będę oczekiwał także wyjaśnień od ministra spraw wewnętrznych czy ONR jest pod ochroną państwa polskiego - dodaje Adamowicz.

WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Dziennik Bałtycki

Polub WP Wiadomości
WP
WP