Trwa ładowanie...
d43l6xe

Prezydent Duda: Okrągły stół w sprawie oświaty w Belwederze

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał we wtorek z Dorotą Gardias, szefową Rady Dialogu Społecznego. - Zgodziłem się z jej propozycją, by obrady okrągłego stołu ws. oświaty odbyły się w formule rozszerzonej RDS, a miejscem obrad został Belweder - mówił we wtorek prezydent Andrzej Duda.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Strajk nauczycieli 2019. Andrzej Duda oferuje Belweder jako miejsce na okrągły stół ws. oświaty
Strajk nauczycieli 2019. Andrzej Duda oferuje Belweder jako miejsce na okrągły stół ws. oświaty (PAP, Fot: PAP/Paweł Supernak)
d43l6xe

- Ja uważam, że ten okrągły stół to jest dobry pomysł – mówił prezydent Duda na spotkaniu z mieszkańcami Koła. - Gotów jestem udostępnić na potrzeby pracy rady Belweder, aby toczyły się one w eleganckich wnętrzach, które są ku temu odpowiednie, żeby omawiać poważne, polskie sprawy - zapewniła głowa państwa.

Strajk nauczycieli 2019

Deklaracja prezydenta pada w 9. dniu ogólnopolskiego strajku nauczycieli. To efekt braku porozumienia rządu z dwoma związkami zawodowymi: Związkiem Nauczycielstwa Polskiego oraz Forum Związków Zawodowych.

d43l6xe

Protest trwa w newralgicznym okresie dla uczniów. W zeszłym tygodniu odbyły się testy gimnazjalne, za to w tym ośmioklasiści piszą swoje egzaminy. Po majówce do arkuszy zasiądą maturzyści.

Zobacz także: Sikorski spotkał się z Tuskiem w Brukseli. Zdradza kulisy spotkania

Do deklaracji Andrzej Dudy odniosła się Dorota Gardias. Szefowa RDS na Twitterze podziękowała prezydentowi za spotkanie i doceniła jego wkład w negocjacje.

Próba negocjacji

Premier Mateusz Morawiecki w drugim dniu strajku wyszedł z inicjatywą zorganizowania okrągłego stołu ws. sytuacji w oświacie. Pierwotnie do spotkania miało dojść po Wielkanocy, jednak rządzący przyśpieszyli termin. Jak informował szef KPRM, Michał Dworczyk negocjacje rozpoczną się w czwartek o godzinie 10. - Będziemy mieli ze sobą porozumienie, do którego przystąpiła już Solidarność - mówił polityk.

d43l6xe

Na wtorkowej konferencji po posiedzeniu rządu, Morawiecki zapewniał, że zaproszenie do rozmów otrzymają m.in. związkowcy, organizacje pozarządowe, pedagodzy, rodzice oraz osoby z opozycji.

- Pracujemy nad tym, żeby w czwartek zaproponować konkretną formułę. Przede wszystkim chcemy, żeby w sposób obiektywny wyłonione były reprezentacje organizacji, które zajmują się edukacją, tzw. organizacji pozarządowych i reprezentacja rodziców - dodał prezes Rady Ministrów.

Sławomir Neumann z Platformy Obywatelskiej jako pierwszy z polityków opozycji zadeklarował chęć wzięcia udziału w negocjacjach. - Poważne potraktowanie postulatów nauczycieli, w tym przyznanie odpowiednich podwyżek umożliwiłoby zakończenie protestu jeszcze przed Świętami Wielkiej Nocy - napisał Neumann we wniosku do premiera Morawieckiego.

d43l6xe

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d43l6xe

Podziel się opinią

Share
d43l6xe
d43l6xe
Więcej tematów