Trwa ładowanie...

Nauczyciele z byłego liceum Agaty Dudy piszą do niej list. "Nie możemy już dłużej milczeć"

"Nazwa 'Szkoła Prezydencka', która wyróżniała nas spośród innych placówek, przestała już być powodem do chluby" - piszą strajkujący nauczyciele z II Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Przez lata Agata Duda uczyła tam języka niemieckiego, absolwentem szkoły jest też prezydent Andrzej Duda.


Nauczyciele z byłego liceum Agaty Dudy piszą do niej list. "Nie możemy już dłużej milczeć"Źródło: PAP, fot: Jan Graczyński
d4dl7q6
d4dl7q6

"Zwracamy się do Ciebie pragnąc wyrazić nasz żal, rozczarowanie i narastający gniew" - rozpoczynają swój list strajkujący. Podkreślają, że decyzja o podjęciu protestu nie była łatwa. W liście otwartym padają zarzuty o braku solidarności z protestującym pedagogami.

"Nie możemy już dłużej milczeć"

Nauczyciele piszą o wsparciu, które przez lata okazywali Agacie Dudzie. "Cieszyliśmy się Twoim sukcesem, a nawet byliśmy dumni, że mogliśmy z Tobą pracować" - piszą pedagodzy. Zarzucają jednak Pierwszej Damie, że ta publicznie nie chce zabrać głosu "w obliczu największego powojennego kryzysu edukacji".

W liście czytamy, że byli koledzy Agaty Dudy czują "wstyd i upokorzenie" w sytuacji, kiedy muszą tłumaczyć stosunek Agaty Dudy do środowiska nauczycielskiego. "Nie możemy już dłużej milczeć" - dodają.

Zobacz także: Anna Zalewska z zakazem? Minister: to fake news!

Sygnatariusze listu powołują się także na doświadczenie Pierwszej Damy w oświacie. "Doskonale znasz realia szkolne, wiesz, ile czasu i pracy należy poświęcić, aby być dobrym nauczycielem i sprostać oczekiwaniom uczniów i rodziców" - piszą.

d4dl7q6

Na koniec nauczyciele wyrażają nadzieję, że ich apel oraz "zawarte w nim emocje" skłonią Agatę Dudę "do przemyśleń i podjęcia stanowczych działań". Pedagodzy stanowczo podkreślili, że ich list nie był inspirowany przez nikogo z zewnątrz, a jedynym powodem była sytuacja panująca w oświacie.

Strajk nauczycieli

Od poniedziałku trwa ogólnopolski strajk nauczycieli. To efekt braku porozumienia rządu z dwoma związkami zawodowymi: Związkiem Nauczycielstwa Polskiego oraz Forum Związków Zawodowych. Protest trwa w newralgicznym okresie dla uczniów.

W tym tygodniu przeprowadzany jest egzamin gimnazjalny. Od 15 kwietnia swoją wiedzę będą weryfikować ośmioklasiści. Tuż po weekendzie majowym testy będą pisać maturzyści.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Radio Kraków

d4dl7q6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4dl7q6
Więcej tematów