Trwa ładowanie...

Agata Duda: strajk nauczycieli nie ma sensu. Prowadzący głodówkę komentują

- Łatwiej byłoby, gdyby Agata Kornhauser-Duda porozmawiała ze swoim mężem - mówi Wirtualnej Polsce Agata Adamek, nauczycielka, która prowadzi protest głodowy w Małopolskim Kuratorium Oświaty. To odpowiedź na informacje o wizycie pierwszej damy w jednym z krakowskich liceów. Prezydentowa miała osobiście namawiać nauczycieli do rezygnacji ze strajku.
Share
Agata Duda miała namawiać do rezygnacji ze strajku nauczycieli.
Agata Duda miała namawiać do rezygnacji ze strajku nauczycieli.Źródło: East News, Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER
d1mk46f

W piątek "Gazeta Wyborcza" napisała, że małżonka prezydenta miała odwiedzić liceum, w którym jeszcze niedawno sama uczyła języka niemieckiego. - Strajk nauczycieli nie ma sensu. Rząd nie ma pieniędzy na podwyżki w oświacie - miała mówić pierwsza dama w pokoju nauczycielskim.

- Próbowała nas przekonać, abyśmy nie przystępowali do protestu. Mówiła, że stanowisko rządu jest jasne. Nie ma pieniędzy na podwyżki w oświacie, więc strajk nie ma żadnego sensu. Dyskusji, która się wywiązała, przysłuchiwał się pan dyrektor - opowiada anonimowo "GW" jedna z nauczycielek.

Według "Gazety Wyborczej" cała sytuacja miała miejsce w II LO im. Sobieskiego w Krakowie. Dyrektor placówki w rozmowie z money.pl potwierdził, że pierwsza dama przyjechała do szkoły, ale - według niego - wizyta nie miała charakteru politycznego. - To były po prostu odwiedziny w swoim zakładzie pracy - poinformował Marek Stępski. Przyznał, że Agata Kornhauser-Duda była w pokoju nauczycielskim, ale nie wie dokładnie, o czym rozmawiała z nauczycielami.

d1mk46f

Choć rzecznik prezydenta Błażej Spychalski stwierdził, że medialne doniesienia "to bzdura", sprawa wywołuje wiele komentarzy. Przypomnijmy, że również w Krakowie od pięciu dni czworo nauczycieli prowadzi protest głodowy w Małopolskim Kuratorium Oświaty. Inni nauczyciele z "Solidarności" okupują ten budynek od 19 dni.

"Chętnie porozmawiamy z Agatą Dudą"

- Pani prezydentowej łatwiej byłoby porozmawiać ze swoim mężem, by przyczynił się do tego, aby nasza grupa zawodowa nadążała za innymi jeśli chodzi o finanse - stwierdziła w rozmowie z Wirtualną Polską nauczycielka Agata Adamek, która prowadzi protest głodowy w Małopolskim Kuratorium Oświaty.

d1mk46f

I dodaje: - My też chętnie byśmy z pierwszą damą porozmawiali na temat naszej pracy i zarobków.

- Nam zależy na tym, żeby rząd i wszyscy, którzy mają jakikolwiek wpływ na politykę finansową, podjęli konkretne działania, aby spełnić nasze postulaty. Przegadaliśmy już wiele godzin. Po to tu jesteśmy i po to zdecydowaliśmy się na protest głodowy, żeby wywrzeć presję, by nauczyciele dostali w końcu podwyżki - stwierdza Adamek.

- Jesteśmy tu też po to, by sprawy dorosłych załatwiać między dorosłymi - dodaje inna głodująca nauczycielka, Ewa Sroka.

Nauczycielska "Solidarność" prowadzi protest niezależny od ZNP. Ich postulaty to 15 proc. podwyżki w tym roku (z wyrównaniem od stycznia), kolejne 15 proc. w następnym, rezygnacja z przepisów o wydłużonej ścieżce awansu nauczyciela oraz z nowego sposobu oceniania jego pracy.

Czytaj też:

Agata Duda o strajku nauczycieli. Dyrektor liceum: jej wizyta nie miała kontekstu politycznego

Monika, Piotr, Agata, Ewa. Cztery twarze protestu głodowego nauczycieli

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1mk46f

Podziel się opinią

Share
d1mk46f
d1mk46f
Więcej tematów