Trwa ładowanie...
dd5y7lh

Prezydent Duda na sesji plenarnej ONZ. Będzie mówił o zrównoważonym rozwoju

• Prezydent zabierze głos na 71. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w USA • Osią jego wystąpienia będą hasła: odpowiedzialność, sprawiedliwość i solidarność • Wcześniej Duda brał udział w sesji poświęconej imigrantom i uchodźcom
Share
Prezydent Duda na sesji plenarnej ONZ. Będzie mówił o zrównoważonym rozwoju
Źródło: PAP, Fot: Jacek Turczyk
dd5y7lh

Prezydent Andrzej Duda zabierze głos w imieniu Polski podczas 71. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Zapowiedział, że będzie mówił o filarach zrównoważonego rozwoju, którymi według niego są odpowiedzialność, solidarność i sprawiedliwość.

Duda wziął udział w szczycie ONZ poświęconym dużym ruchom migrantów i uchodźców. Prezydent podkreślił, że migracja ekonomiczna i uchodźstwo to problemy, które wymagają różnych odpowiedzi. Polityków wzywał do niepodsycania społecznych napięć i do walki ze stereotypami na temat migrantów.

Zapewnił, że Polska jest gotowa uczestniczyć m.in. w walce z przestępczymi organizacjami, które czerpią zyski z kryzysu migracyjnego. Polski prezydent zaznaczył też, że obowiązkiem społeczności międzynarodowej jest likwidacja prawdziwych przyczyn uchodźstwa wojennego, czyli konfliktów, i przywrócenie każdemu człowiekowi prawa do życia w jego własnej ojczyźnie.

dd5y7lh

Na pierwszym w historii szczycie poświęconym uchodźcom i migrantom 193 kraje ONZ obiecały w poniedziałek podjęcie wysiłków w celu polepszenia losu milionów uchodźców na świecie, jednak - ku rozczarowaniu organizacji pozarządowych - nie wyznaczyły liczbowych celów w tej dziedzinie. Przyjęta w Nowym Jorku niewiążąca deklaracja zawiera wezwanie do "ochrony praw człowieka wszystkich uchodźców i migrantów", zwiększenia wsparcia przeciążonych krajów, które przyjęły uchodźców, oraz wsparcia edukacji dzieci uchodźców.

Prezydent spotkał się także z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem, z którym rozmawiał m.in. o kandydaturze Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Następnie prezydent spotkał się z przedstawicielami największych organizacji żydowskich, w tym Światowego Kongresu Żydów. Odbył też dwa spotkania z reprezentantami amerykańskiego biznesu. Podczas spotkania z US-Poland Business Council prezydent zachęcał do inwestowania w Polsce.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski poinformował PAP, że wszystkie obecne na spotkaniu firmy zadeklarowały chęć dalszej obecności biznesowej w Polsce. Jak zaznaczył, rozmawiano także o ich planach inwestycyjnych w naszym kraju. "Szczególne zainteresowanie wzbudziła kwestia nowych technologii, innowacyjności oraz edukacji zawodowej w Polsce" - podkreślił Szczerski.

Kwestia nowych technologii i innowacyjności była też jednym z tematów spotkania prezydenta z przedstawicielami U.S. Chamber of Commerce.

dd5y7lh

Podziel się opinią

Share
dd5y7lh
dd5y7lh
Więcej tematów